Reklama
  • Czwartek, 30 czerwca 2016 (13:05)

    Wstydliwy problem. Suchość pochwy

Suchość pochwy to temat tabu. Wiele kobiet liczy, że dolegliwość minie. A przecież można skorzystać z nowoczesnych metod leczenia.

Ulgę przyniosą środki nawilżające lub leki z niską dawką hormonów

Dr Grzegorz Południewski: Do zaburzeń w nawilżaniu pochwy mogą przyczyniać się zarówno stres, niewłaściwa higiena intymna, jak i doustna antykoncepcja hormonalna.

Reklama

Jeśli dolegliwość pojawia się tylko sporadycznie i nie jest zbyt dokuczliwa, pomogą lubrykanty i preparaty nawilżające dostępne w aptekach bez recepty. Zawierają kwas hialuronowy, pałeczki kwasu mlekowego lub glikogen. U większości kobiet skutecznie eliminują niedobory wydzielania śluzu, chronią przed otarciami i podrażnieniami.

Innym, częstym powodem suchości pochwy jest przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej. Trzeba koniecznie powiedzieć ginekologowi o towarzyszącej temu dolegliwości. Może nam wówczas zaproponować inną formę zabezpieczania się przed ciążą, która nie ma skutków ubocznych w postaci suchości pochwy. Dobrze tolerowany przez panie jest np. pierścień (krążek) dopochwowy NuvaRing.

Suchość pochwy towarzyszy często infekcjom grzybiczym. W takim przypadku dolegliwość ustąpi, gdy tylko wyleczymy pierwotną infekcję.

Słabsze nawilżenie pochwy to także jeden z objawów perimenopauzy, czyli okresu poprzedzającego ostatnią miesiączkę. Ginekolog oceni stan błony śluzowej pochwy i przepisze jeden z preparatów w postaci kremu lub globulek dopochwowych z niską dawką estrogenów.

Dzięki nim śluzówka stanie się bardziej wilgotna. Warto wiedzieć, że hormony nie działają w tym przypadku na cały organizm, lecz tylko miejscowo, a ich wpływ kończy się z chwilą zakończenia kuracji.

Jeśli to objaw menopauzy, pomoże HTZ lub rewitalizacja pochwy

Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta: Nie ma powodu, by wstydzić się i ukrywać problem, skoro można go skutecznie leczyć. Suchość pochwy spowodowana jest spadkiem estrogenów, dotyczy więc szczególnie kobiet w okresie menopauzy, a także tych po porodzie, czy stosujących antykoncepcję hormonalną. Kobietom w okresie menopauzy może pomóc Hormonalna Terapia Menopauzalna (HTM).

Lekarz może polecić ją po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań. Dzięki terapii ilość estrogenów utrzymuje się na prawidłowym poziomie, co prócz innych korzyści, zapewnia także prawidłowe nawilżenie pochwy.

Dla kobiet z przeciwwskazaniami do HTM, ginekolog może zalecić hormonalną terapię lokalną – w postaci kremów lub globulek dopochwowych. Na rynku istnieje także wiele produktów dostępnych bez recepty. Wykonane są na bazie kwasu hialuronowego w postaci żeli czy kremów.

Jedną z możliwości w walce z problemem suchości pochwy jest skorzystanie z zabiegów ginekologii estetycznej. Zabieg rewitalizacji pochwy wykonuje się za pomocą lasera lub metodą radiofrekwencji. Poprawia on ukrwienie pochwy, regeneruje jej tkankę i przywraca elastyczność, przez co staje się ona bardziej nawilżona.

Anna Gumowska

Świat kobiety

Zobacz również

  • Odczuwasz dolegliwości związane z menopauzą, jednak do stosowania hormonalnej terapii zastępczej nie jesteś przekonana? Sprawdź, jakie są jej zalety i wady. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.