Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (13:05)

    Twój priorytet: piersi

Podczas karnawału często noszę gorset. Słyszałam, że to szkodzi piersiom, a nawet grozi rakiem. Czy zrezygnować z tej części garderoby?

Reklama

Nie. Możesz bez obaw nosić gorset, pod warunkiem jednak, że jest on dobrze dopasowany i fiszbiny nie uciskają piersi. Żaden rodzaj bielizny nie zwiększa ryzyka raka piersi. Istnieją co prawda badania (Sydney Ross Singer, Soma Grismaijer) sugerujące, że noszenie źle dobranego stanika czy spanie w nim sprzyja zastojom limfy w piersiach. Utrudnia to usuwanie toksyn z tkanek, co może być źródłem różnych chorób.

American Cancer Foundation twierdzi jednak, że nie ma na to wystarczających dowodów. Nowotwory piersi pojawiają się z innych przyczyn, m. in. genetycznych.

Bardziej narażone są panie żyjące w nadmiernym stresie, spożywające dużo przetworzonej żywności, a także nadużywające alkoholu. Ryzyko zwiększają również otyłość, zaburzenia gospodarki hormonalnej, a także wieloletnie przyjmowanie hormonów. Zachorowania są częstsze u kobiet stroniących od aktywności fizycznej. Bezruch sprawia, że układ odpornościowy jest mniej efektywny i łatwiej może dojść do groźnych mutacji komórek.

Koleżanka zwróciła mi uwagę, że powinnam zmienić stanik, bo źle dobrany biustonosz powoduje choroby piersi. Czy to nie przesada?

Twoja koleżanka ma rację. Nieodpowiedni biustonosz może wywołać wiele problemów, bo uciska na gruczoł sutkowy i zaburza krążenie limfy i krwi. Zastoje płynów ustrojowych w piersiach mogą prowadzić do ich deformacji, poszerzania się przewodów mlecznych i powstawania torbieli.

Dodatkowo zbyt ciasny obwód stanika pod biustem czy wrzynające się w ciało fiszbiny uciskają nerwy międzyżebrowe, sprzyjając kłującym bólom w klatce piersiowej. Kupując nowy stanik, pamiętaj, że tylko część ciężaru powinny unosić ramiączka. Gdy są zbyt krótkie, uciskają nerwy okolic barku.

Podobno zmieniła się metoda samodzielnego badania piersi. Jak powinnam to robić?

Sposobów jest kilka, ale nadal najważniejsze są dwa etapy samobadania.

Etap 1. Stań przed lustrem, unieś ręce do góry. Sprawdź, czy kształt piersi nie zmienił się, czy nie powstało zagłębienie lub wypukłość, czy nie widać różowych lub brązowych plam.

Etap 2. Unieś jedną rękę, a wnętrzem dłoni drugiej, raz przy razie uciskaj pierś i sprawdzaj, czy nie wyczuwasz podejrzanych zgrubień czy bolesnych punktów. Potem trzema palcami, lekko naciskając, zataczaj kółka wzdłuż piersi, z góry na dół i odwrotnie.

W badaniu może Ci pomóc rękawica Busti Care. Wykonana z błony poliuretanowej, wypełniona olejem mineralnym, wzmacnia wrażliwość dłoni na dotyk, czyli jej zdolność czuciową. Tą metodą możesz więc wykryć nawet maleńkie guzki. Nie przesuwają się one podczas badania i łatwiej je wyczuć palcem.

Mam 55 lat. Regularnie zgłaszam się na mammografię. Ostatnio jednak zalecono mi również USG. Czy to ma sens?

Tak. Żadna z metod obrazowych nie jest doskonała. Wynik badania zależy m.in. od stanu aparatu do USG czy mammografii, a także od umiejętności diagnostycznych lekarza. Niektóre rodzaje raka, np. zrazikowe czy zapalne, bywają niewidoczne w mammografii.

Fałszywy wynik może dać również mammografia u młodszych kobiet (przeważa u nich gęsta tkanka gruczołowa, w której może ukryć się guzek).

Do 40. roku życia obowiązkowym badaniem powinno być więc USG. Panie w Twoim wieku muszą je robić tylko wtedy, gdy zleci to lekarz. W szczególnych przypadkach może on też skierować pacjentkę na rezonans magnetyczny piersi.

Robią mi się wciąż nowe torbiele w piersiach. Jak się ich pozbyć?

Małych, pojedynczych torbieli zazwyczaj się nie leczy, tylko obserwuje przez dłuższy czas (mogą się wchłonąć). Gdy w piersi jest ich więcej, lekarz zapisuje zwykle preparat hormonalny.

Duże torbiele nakłuwa się igłą, odsysa zalegający w nich płyn lub usuwa chirurgicznie. Zabieg jest szczególnie wskazany u kobiet, u których płyn pobrany z torbieli był podbarwiony krwią, a także gdy badanie płynu sugeruje ryzyko rozwinięcia się nowotworu złośliwego.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Aż 70 procent chorób piersi kobiety wykrywają same, zwykle podczas kąpieli lub samodzielnego badania. Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, zgłoś się do swojego ginekologa lub od razu idź do radiologa, u którego robisz USG lub mammografię. W jakiej sytuacji nie powinnaś zwlekać z tą wizytą?

Gdy wyczuwasz w piersiach twarde lub miękkie zgrubienie. Pojawia się biaława wydzielina. Cierpisz z powodu bólu jednej lub obu piersi. Zauważasz nowe wgłębienie w piersi, asymetrię albo wciągnięcie brodawki sutkowej. Pojawiło się na niej owrzodzenie albo zmieniła kolor.

Dr Monika Kiliańska, ginekolog

Na żywo

Zobacz również

  • Już od kilku lat walczę z nawrotami infekcji dróg rodnych. Stosowałam wszystko! Doustnie – Flukonazol, Orungal i La- cibios Femina, dopochwowo – Macmiror, Complex, Gynalgin, Clotrimazolum,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.