Reklama
  • Poniedziałek, 12 grudnia 2016 (13:05)

    Sposób na intymne kłopoty

Jeśli po latach udanego współżycia zaczęłaś nagle odczuwać bolesny dyskomfort, to winna temu może być suchość pochwy. Nie warto jej bagatelizować, bo potrafi przyczynić się również do infekcji grzybiczych.

Masz taki problem, ale nie wspomniałaś o tym lekarzowi? Większość z nas wstydzi się rozmawiać o kwestiach intymnych nawet ze specjalistą. To błąd. Wysuszenie śluzówki okolic intymnych to problem, który nie tylko utrudnia współżycie intymne, ale może być także źródłem kłopotów ze zdrowiem.

Reklama

Jak to możliwe? Wydzielina z pochwy ma kwaśny odczyn, dzięki czemu chroni nas przed bakteriami i grzybami. Gdy jej brakuje, możemy zacząć cierpieć z powodu infekcji dróg rodnych i moczowych.

Jaka jest przyczyna suchości pochwy?

U kobiet po 40.-45. roku życia powodem zmniejszenia ilości wydzieliny w okolicach intymnych najczęściej jest menopauza. Gdy organizm produkuje mniej estrogenu, ścianki pochwy stają się cieńsze i obniża się ich zdolność utrzymywania wilgoci (to ten sam proces, który sprawia, że w okresie menopauzy i potem spada poziom nawilżenia skóry).

Przyczyną suchości pochwy u kobiet, które nie przechodzą jeszcze menopauzy, może być również nadmierna produkcja innego hormonu – prolaktyny. Kłopoty z nawilżeniem okolic intymnych mogą być też spowodowane przyjmowaniem leków, np. antyalergicznych, przeciwdepresyjnych oraz długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej (w takim przypadku czasem pomaga zmiana środków na inne).

Kobietom przechodzącym menopauzę i cierpiącym z powodu suchości pochwy lekarz może zaproponować hormonalną terapię zastępczą – w większości przypadków likwiduje ona problem suchości pochwy oraz innych nieprzyjemnych objawów przekwitania.

Dla pań, które nie chcą stosować HTZ, satysfakcjonującym rozwiązaniem bywają globulki dopochwowe z estrogenem (na receptę). Zawierają one wystarczające do złagodzenia objawów dawki hormonów Jeśli problemem jest suchość i ból podczas stosunku, warto doraźnie korzystać z żeli nawilżających (stosuje się je przed współżyciem).

Przy dolegliwościach pojawiających się raz na jakiś czas (np. przed miesiączką), można pomyśleć o stosowaniu dostępnych w aptece bez recepty kremów nawilżających okolice intymne.

Higiena zapobiega zakażeniom

✣ Jeśli w codziennej higienie do mycia miejsc intymnych używamy zwykłego mydła, usuwamy nie tylko zanieczyszczenia, ale także kwaśną warstwę ochronną.

✣ Do mycia okolic intymnych powinnyśmy zawsze używać specjalnego płynu lub żelu o pH (współczynnik kwasowości) 3,5-4,4 (najlepiej z dodatkiem kwasu mlekowego). Takie preparaty sprzyjają bowiem utrzymaniu naturalnego kwaśnego środowiska pochwy, a to chroni nas przed zakażeniami bakteryjnymi oraz grzybiczymi.

Olivia

Zobacz również

  • Jak wygląda to badanie? Pacjentka jest ustawiana głową i tułowiem nisko, a miednicą wysoko. Dzięki temu narządy jamy brzusznej, głównie jelita, przesuwają się w kierunku klatki piersiowej,... więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 12 osób Dodaj komentarz
Ulcia

~Ulcia -

Oprócz częstego mycia żelami intymnymi warto wspomóc się różnego rodzaju żelami lub globulkami. Ja sama stosuję doraźnie już teraz żel Mucovagin, ma kwas hialuronowy i super nawilża :)

Ulcia

~Ulcia -

Oprócz częstego mycia żelami intymnymi warto wspomóc się różnego rodzaju żelami lub globulkami. Ja sama stosuję doraźnie już teraz żel Mucovagin, ma kwas hialuronowy i super nawilża :)