Reklama
  • Wtorek, 20 sierpnia 2013 (11:05)

    Problemy z miesiączką

Wyjeżdżam na tydzień do Turcji i akurat właśnie w tym czasie wypadnie mi miesiączka. Słyszałam, że można ją przesunąć na później. W jaki sposób?

Można to zrobić za pomocą środków hormonalnych. Najpóźniej tydzień przed wystąpieniem miesiączki powinnaś zgłosić się do swojego ginekologa i poprosić o przepisanie tabletek antykoncepcyjnych.

Poziom progesteronu zaczyna spadać mniej więcej siedem dni przed wystąpieniem krwawienia. Dlatego pigułki musisz zacząć przyjmować z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli masz jeszcze dużo czasu do wyjazdu, to zgłoś się do lekarza wcześniej.

Reklama

Czasami lepszym rozwiązaniem jest przyspieszenie wystąpienia menstruacji, a nie jej opóźnienie. Wtedy jednak proces ten trzeba rozpocząć minimum dwa tygodnie wcześniej, aby krwawienie miesiączkowe zakończyło się jeszcze przed wyjazdem na wakacje.

Mam bolesne i obfite krwawienia, ale nie idę do lekarza, bo nie chcę zażywać hormonów. Czy oprócz leków są jakieś inne sposoby zmniejszenia krwawienia?

Są, ale musisz koniecznie iść do lekarza. Po pierwsze dlatego, że zawsze należy ustalić przyczynę obfitych miesiączek, a po drugie – inne (niehormonalne) leki również musi zalecić lekarz.

Jeśli pacjentka nie chce albo nie może przyjmować hormonów, lekarz przepisuje najczęściej dwa rodzaje leków, które bierze się jednocześnie. Pierwszy to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który działa przeciwbólowo.

A drugi – antyfibrynolityczny, hamujący krwawienie. Pamiętaj jednak, że tabletki zażywa się tylko w czasie trwania miesiączki.

Przestałam miesiączkować i lekarz przepisał mi hormonalną terapię zastępczą. Czy mogę odstawić tabletki antykoncepcyjne? Nie zajdę już chyba w ciążę...

To, że przestałaś miesiączkować, jeszcze nie wyklucza w 100 procentach możliwości zajścia w ciążę. Jeżeli przed zastosowaniem HTZ (hormonalnej terapii zastępczej) nie miałaś miesiączki co najmniej przez 6 miesięcy, a w badaniu USG nie stwierdzono obecności pęcherzyków w Twoich jajnikach, to ciąża jest niemożliwa.

Gdyby jednak badanie ultrasonograficzne wykazało, że funkcjonowanie jajników nie ustało, to istnieje ryzyko ciąży. Wtedy nadal powinnaś stosować antykoncepcję, ale nie hormonalną. Porozmawiaj na ten temat lekarzem i ustalcie, w jaki sposób powinnaś się zabezpieczyć.

Mam 46 lat. Dotychczas moje miesiączki były normalne, ale od pewnego czasu stały się obfite, a cykle nieregularne. Czy tak powinnam iść do lekarza i zrobić badania?

W okresie okołomenopauzalnym często występują obfite miesiączki, ale taki objaw może też być związany z chorobą. Gdy zbliża się okres przekwitania (po 45. roku życia), przysadka mózgowa zaczyna wydzielać hormon FSH, aby pobudzić jajniki.

W efekcie organizm wytwarza w nadmiarze estrogen. Dochodzi do zachwiania proporcji między estrogenem i progesteronem, co z kolei powoduje pogrubienie błony śluzowej macicy (endometrium). Jej mocne złuszczanie objawia się obfitymi miesiączkami, często ze skrzepami.

Koniecznie jednak skonsultuj się z ginekologiem, ponieważ przyczyną obfitych miesiączek mogą być także np. duże mięśniaki podśluzówkowe, polipy endometrium, a także zaburzenia pracy tarczycy czy niektóre choroby wątroby. Obfite i nieregularne krwawienia występują też u kobiet chorych na raka szyjki macicy.

Czy są jakieś naturalne metody łagodzenia napięcia przedmiesiączkowego? Nie chcę co miesiąc zażywać silnych, chemicznych leków...

Jest wiele takich metod, m.in. ruch. Mimo że do objawów PMS należy ociężałość i zmęczenie, zmuś się do aktywności fizycznej. Wyjdź na spacer, idź na pływalnię, wsiądź na rower. Ruch zwiększa wydzielanie endorfiny, zwanej hormonem szczęścia, która poprawia nastrój i samopoczucie. Na poprawę samopoczucia korzystnie wpływa również zażywanie mleczka pszczelego.

Jeśli PMS zaburza Ci sen, masz trudności z zasypianiem, wybudzasz się w nocy, pij wieczorem herbatkę z melisy, chmielu albo kozłka lekarskiego. Zioła te działają uspokajająco i antydepresyjnie. Kobiety cierpiące na PMS często skarżą się też na obrzmienia nóg, brzucha, piersi.

Na tę dolegliwość pomoże napar z pokrzywy zwyczajnej i korzenia mniszka lekarskiego. Objawy napięcia przedmiesiączkowego łagodzi też olej z wiesiołka i ogórecznika. Zawiera bowiem dużo kwasu gamma linolenowego GLA, który reguluje gospodarkę wodną organizmu.

W tygodniu poprzedzającym miesiączkę jedz dużo produktów zawierających wapń (mleko, jogurt, żółty ser). Składnik ten łagodzi wahania nastroju. Pij też sok z marchwi, który rozrzedza krew menstruacyjną, łagodząc ból brzucha.

Moja córka ma prawie 15 lat i jeszcze nie miesiączkuje. Jest bardzo szczupła. Czy powinnam z nią iść do lekarza?

Pierwsza miesiączka powinna wystąpić między 10. a 16. rokiem życia. Jeśli nie pojawi się w tym czasie, koniecznie idź z córką do ginekologa. Gdybyś zauważyła u niej nadmierne owłosienie, pogrubienie gło su, zgłoście się do lekarza już teraz.

Konsultacja i badania potrzebne są także w przypadku, gdy u córki nie występują oznaki dojrzewania płciowego (owłosienie łonowe, pod pachami, powiększanie się piersi).

90% kobiet odczuwa co najmniej jeden objaw typowy dla PMS.

Zarówno bardzo skąpe jak i bardzo obfite krwawienia wymagają wizyty u lekarza.

Miesiączka nie chroni w 100 procentach przed zajściem w ciążę.

Ulga podczas trudnych dni

Jak zapobiegać bólowi? Mniej więcej tydzień przed menstruacją należy zacząć zażywać małe dawki Aspiryny. Blokuje to skurcze i ból się nie pojawia.

Po takiej kuracji miesiączka może być bardziej obfita. Można też zablokować jajeczkowania antykoncepcją hormonalną. Jeśli cykl jest bezowulacyjny, menstruacja jest zazwyczaj bezbolesna.

Dobry Sposób na PMS?

Keira Knightley, aktorka brytyjska, nominowana do Oscara za rolę w filmie „Duma i uprzedzenie”, radzi sobie z PSM, słuchając swoich ulubionych piosenek.

Są to m.in. utwory Shirley Bassey, Arethy Franklin i Lizy Minnelli. Aktorka wyznała, że gdy przyjaciele słyszą jedną z piosenek z jej „listy przebojów PMS”, wiedzą, że tego dnia lepiej omijać ją z daleka i nie drażnić.

Na żywo
Więcej na temat:problemy | miesiączka | Nie | PMS

Zobacz również

  • Infekcje intymne mogą być następstwem np. kuracji antybiotykowej, czy noszenia nieprzewiewnej bielizny. Fermentowane napoje mleczne działają profilaktycznie i pomagają w leczeniu. ✔ Jak... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.