Reklama
  • Piątek, 29 kwietnia 2016 (13:05)

    Odzyskaj kontrolę nad pęcherzem. Łagodzenie NTM

Na zaburzenia kontynencji, czyli nietrzymanie moczu, w Polsce cierpią ponad trzy miliony osób. Przypadłość ta, wbrew obiegowej opinii, dotyczy nie tylko ludzi starszych. NTM dolega co czwartej kobiecie po 45. r. ż. i ponad 20 proc. młodszych pań, (a także mężczyznom).

U kobiet problem może być przejściowy i trwać np. tylko podczas ciąży. Czasem jednak utrzymuje się lub pojawia w okresie menopauzy. Na szczęście, jest coraz więcej skutecznych metod radzenia sobie z tą przypadłością.

Rodzaje choroby

Reklama

Istnieją różne typy NTM. Połowa pacjentów cierpi na wysiłkową postać choroby (np. podczas dźwigania, kaszlu, śmiechu). Sprzyja jej spadek stężenia hormonów płciowych (to one utrzymują jędrność mięśni układu moczowego) oraz otyłość.

Tkanka tłuszczowa naciska na pęcherz, co prowadzi do gubienia porcji moczu. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu narażone są szczególnie kobiety, które rodziły.

Napięcia, jakie powstają w jamie miednicy w czasie porodu, sprzyjają z czasem wiotczeniu tkanek układu moczowego. Mniej powszechna jest nagląca postać nietrzymania moczu. Wynika ona z nadreaktywności pęcherza, która występuje u 14 proc. chorych. Podstawowym jej objawem są parcia, polegające na odczuwaniu natychmiastowej potrzeby skorzystania z toalety.

U źródeł tej przypadłości leży nadmierna aktywność skurczowa mięśnia wypieracza, znajdującego się w ścianie pęcherza. Trzeci typ NTM jest „mieszany”: to połączenie postaci wysiłkowej z nadreaktywnością (dotyczy ok. 30 proc. chorych).

Terapia lekami

W zależności od przyczyn wywołujących NTM stosuje się różne leki. Wysiłkowe nietrzymanie moczu wynikające z hipoestrogenizmu (w czasie menopauzy) można leczyć hormonalną terapią zastępczą – ogólną lub miejscową (kremy i globulki dopochwowe).

Lekkie postacie NTM złagodzą preparaty z wyciągiem z pestek dyni zawierające fitoestrogeny, które „naśladują” działanie naturalnych estrogenów.

Terapia nadreaktywności pęcherza wymaga zażywania preparatów ograniczających nadmierne skurcze jego mięśni. W tym celu pacjentom zapisuje się leki spazmolityczne, rozkurczające mięśnie gładkie (np. oksybutynina, tolterodyna i solifenacyna).

Niestety, stosowanie tych preparatów może wywołać skutki uboczne: odczucia suchości w ustach, zaburzeń żołądkowo-jelitowych, zaburzeń widzenia. Najmniejsze skutki uboczne wywołuje solifenacyna.

Ćwiczenia i higiena

Rozwój wysiłkowej postaci NTM można powstrzymać za pomocą ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy. Gdy mięśnie zaczną znowu prawidłowo pracować, układ moczowy uzyska lepsze podparcie i poprawi się ciśnienie w cewce moczowej.

Ćwiczenia polegają na codziennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy (kilka razy dziennie – tak, jak przy wstrzymywaniu strumienia moczu).Efekty odczuwa się po kilku tygodniach.

Trzeba zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie ćwiczeń. W przeciwnym razie może dojść do powstania patologicznego odruchu utrudniającego prawidłowe opróżnienie pęcherza.

Darmową płytę z instrukcjami można zamówić na stronie: www.corewellness.pl. W przypadku nadreaktywnego pęcherza pomocny jest tzw. trening częstotliwości. Polega on na regularnym korzystaniu z toalety co pół godziny (bez względu na to, czy odczuwamy taką potrzebę, czy też nie). Po kilku dniach wydłużamy przerwy do godziny, a po kolejnym tygodniu – o następne 30 minut.

Osoby cierpiące na NTM mogą korzystać ze specjalistycznych środków higienicznych, np. wkładek, które zabezpieczają przed przeciekaniem. Zawierają one także substancje hamujące rozwój bakterii i eliminują nieprzyjemny zapach. Dla chorych z zaawansowaną postacią NTM lepszym rozwiązaniem będą specjalne pieluchomajtki.

Nasz ekspert dr Robert Kowalski, ginekolog: Warto przełamać skrępowanie i powiedzieć o nietrzymaniu moczu lekarzowi. Im mniej zaawansowana postać choroby, tym większa szansa na skuteczną i nieinwazyjną terapię.

Mechanizm oddawania moczu

Mocz w pęcherzu jest zatrzymywany dzięki mięśniom dna miednicy, które otaczają cewkę moczową i ją zaciskają. Gdy pęcherz wypełnia się, mózg wysyła do nich sygnał, dzięki czemu rozluźniają się. W tym samym czasie mięśnie pęcherza ulegają skurczowi, co powoduje wydalenie moczu.

Winne infekcje

Często przyczyną nietrzymania moczu są nawracające infekcje dróg moczowych i pęcherza. Dzieje się tak dlatego, że w czasie infekcji bakterie podrażniają pęcherz. W rezultacie błędnie wysyła on ciału sygnał o konieczności szybkiego opróżnienia go, nawet wtedy, gdy nie jest jeszcze całkiem wypełniony.

Jeśli skarżysz się na pieczenie przy oddawaniu moczu, odczuwasz częste parcie na mocz – skonsultuj się z lekarzem, który może przepisać szczepionkę chroniącą układ moczowy przed drobnoustrojami.

Dieta i suplementy

Kobiety przyjmujące pigułki z wodorotlenkiem magnezu rzadziej odczuwają dolegliwości NTM i spokojniej przesypiają noce. Dowiedli tego izraelscy naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie. Warto włączyć do diety bogate w ten minerał: kakao, kaszę gryczaną czy migdały. Ważnym składnikiem w codziennym jadłospisie osoby chorej na NTM powinna być witamina D i magnez, zapobiegające zaburzeniom mięśni dna miednicy. Znajdziemy je m.in. w ziemniakach, bananach, pokarmach mlecznych, rybach, wątrobie, jajach oraz tranie.

Należy także zadbać o odpowiednią ilość wypijanych płynów: najlepiej sześć do ośmiu szklanek wody mineralnej dziennie (kawa zawiera podrażniającą pęcherz kofeinę). Brak nawodnienia prowadzi do zaparć i sprzyja namnażaniu się bakterii, które podrażniają układ moczowy i nasilają dolegliwości.

Życie na gorąco
Więcej na temat:NTM | NAD | mocz | Kobiety | Kobiety | kobieta

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.