Reklama
  • Poniedziałek, 13 lutego (15:00)

    Nietrzymanie moczu

Zdarza się, że podczas kichania czy kasłania mimowolnie popuszczasz mocz? Być może dotyczy Cię problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Nawet niewielki wysiłek powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, wskutek czego mocz wydostaje się z pęcherza.

Nieco inaczej objawia się nietrzymanie moczu z parć naglących. Odczuwamy wtedy silne parcie na pęcherz – natychmiastową, nieodpartą potrzebę pójścia do toalety. Czasem mocz wycieknie z pęcherza, zanim do niej dojdziemy. To może się powtarzać kilkanaście razy w ciągu dnia i przerywać sen w nocy.

Reklama

Podstawowym elementem zapobiegania i leczenia NTM jest trening mięśni dna miednicy. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom wzmacniamy je i poprawiamy ich wytrzymałość. Taka terapia pomaga opanować NTM, zwłaszcza w początkowym etapie. Ważne, aby dobrze zlokalizować mięśnie dna miednicy, tzw. mięśnie Kegla.

Dlatego to fizjoterapeuta powinien dobrać odpowiednie ćwiczenia, które później będziemy wykonywać same. Najlepiej regularnie, codziennie przez kilka minut. Nie powinnyśmy rezygnować z aktywności fizycznej. Jej brak osłabia mięśnie dna miednicy. Zalecana jest umiarkowana aktywność, która nie obciąża przepony: marsz, jazda na rowerze czy pilates. Podczas aktywności nośmy wkładki urologiczne lub majtki chłonne.

Lekarz może dopasować krążki silikonowe z podpórką dla cewki moczowej, które wprowadza się do pochwy przed rozpoczęciem aktywności fizycznej. Zapobiegną wydostaniu się moczu na zewnątrz i częstym wizytom w toalecie.

Jeśli mamy NTM z parć naglących, nie jedzmy produktów działających moczopędnie: kawy, napojów gazowanych, ostrych przypraw, arbuza, pomidorów, cytrusów.

W okresie menopauzy i po niej można stosować miejscową terapię hormonalną

Kremy, globulki z estrogenami aplikowane do pochwy przywracają tkankom prawidłowe ukrwienie i elastyczność. Jeśli narząd rodny i pęcherz są obniżone, może pomóc noszenie silikonowej wkładki umieszczanej w pochwie, najczęściej w kształcie kostki, tzw. pesara. W niektórych przypadkach NTM korzystne mogą być zabiegi elektrostymulacji.

W pochwie umieszczana jest elektroda, przez którą przepływają prądy kurczące i rozkurczające mięśnie. Zabieg wzmacnia mięśnie dna miednicy i pozwala na naukę ich kurczenia się siłą własnej woli. W leczeniu NTM z parć naglących dobre efekty dają nowoczesne leki rozkurczowe. Zmniejszają napięcie mięśni wypieracza pęcherza i częstotliwość parć naglących. Czasem konieczne jest leczenie operacyjne. Są to zwykle metody mało inwazyjne, a ich skuteczność przekracza 90 procent!

Dbajmy o higienę

• Pielęgnacja okolic intymnych jest ważna. Nieodpowiednia zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych.

• Podmywanie. Należy robić to zawsze od przodu do tyłu, posuwać się od pochwy w kierunku odbytu. Podobnie zachowujemy się przy wycieraniu.

• Używajmy produktów chłonnych. Zwykłe wkładki higieniczne nie wystarczą, przy lekkiej postaci NTM odpowiednie są wkładki urologiczne – mają anatomiczny kształt i idealnie dopasowują się do ciała.

• Majtki chłonne. Przypominają zwykłą bieliznę. Pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki z regulowanym pasem biodrowym. Można zyskać refundację na te środki, jeśli się ma zlecenie od lekarza.

Regularne wykonywanie ćwiczeń może przynieść poprawę

Z nietrzymania moczu nie wyleczymy się sami. Problemy z pęcherzem nasilają się stopniowo i przechodzą w stan przewlekły. Trzeba jak najszybciej iść do lekarza, najlepiej uroginekologa. Ważne, aby zbadać nie tylko pęcherz, ale i narząd rodny, by sprawdzić, czy nie doszło np. do obniżenia macicy. Od zdiagnozowania przyczyny NTM zależy wybór odpowiedniej terapii.

Domowy trening

Jak zlokalizować mięśnie, które trzeba wzmacniać? • Siądź na krawędzi krzesła. Nogi ustaw w rozkroku, wyobraź sobie, że w Twojej pochwie znajduje się słomka.

• Postaraj się zassać przez nią ciecz do środka. Mięśnie zlokalizowane w okolicy cewki moczowej i odbytu muszą być napięte.

• Oddając mocz, zatrzymaj na chwilę jego strumień. Zacisną się wtedy mięśnie Kegla.

• Ich ćwiczenie jest proste. Nie trzeba wygospodarować na nie czasu, można je wykonywać przy innych czynnościach: stojąc na przystanku, siedząc przy komputerze lub przed telewizorem.

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Już od kilku lat walczę z nawrotami infekcji dróg rodnych. Stosowałam wszystko! Doustnie – Flukonazol, Orungal i La- cibios Femina, dopochwowo – Macmiror, Complex, Gynalgin, Clotrimazolum,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.