Reklama
  • Środa, 16 listopada 2016 (13:00)

    Nietrzymanie moczu

Reklama

Kichnięcie, wybuch śmiechu czy ćwiczenia fizyczne – wszelkie sytuacje, w których mięśnie zamykające cewkę moczową ulegają rozluźnieniu, mogą skutkować popuszczaniem moczu. Przyczyną jest osłabienie mięśni, które jest skutkiem ich uszkodzenia przy porodzie, zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy, ale też może być to skutek częstych infekcji układu moczowego.

Podstawą terapii przy nietrzymaniu moczu jest ćwiczenie mięśni otaczających cewkę oraz pęcherz moczowy – polega ono na ich spinaniu (jakbyś chciała przestać siusiać) i rozluźnianiu. Oprócz ćwiczeń wzmacniających mięśnie, możliwa jest farmakoterapia, a także zabiegi chirurgiczne.

Opinia eksperta

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy większości kobiet. W przypadku wystąpienia objawów należy zgłosić się do urologa lub ginekologa. W wielu przypadkach schorzeniu można zapobiec odpowiednią profilaktyką. Należy wzmacniać mięśnie przepony moczowo-płciowej za pomocą ćwiczeń Kegla.

Trzeba zapobiegać infekcjom układu moczowego, unikać nikotyny, nie dopuszczać do zaparć. Kobiety po porodzie powinny unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Gdy profilaktyka nie wystarczy, trzeba zastosować bardziej radykalne metody.

Np. leki wpływające na napięcie pęcherza moczowego. Można zastosować specjalną wkładkę dopochwową, która na zasadzie podparcia poprawi trzymanie moczu lub HTZ (hormonalną terapię zastępczą) u kobiet po menopauzie. Jeśli środki zachowawcze nie pomogą, rozwiązaniem może być zabieg operacyjny.

Zobacz również

  • Każda z nas może na co dzień w prosty sposób chronić się przed kłopotliwymi i niebezpiecznymi schorzeniami. Oto najważniejsze zalecenia lekarzy! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.