Reklama
  • Czwartek, 7 lipca 2016 (13:05)

    Nie daj się letnim infekcjom intymnym

Hotelowe baseny, jacuzzi, wilgotne ręczniki... Sprawdź, czego unikać, by zachować zdrowie.

Reklama

Niepokojące objawy

Jednym z głównych symptomów intymnego zakażenia grzybiczego są upławy. Wy dzielina jest gęsta, biała lub lekko żółta i ma ziarnistą konsystencję, okolice intymne są mocno zaczerwienione, bolą i swędzą.

Symptomy grzybicy intymnej mogą też czasem przypominać objawy zapalenia pęcherza – odczuwamy wtedy ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Taka postać grzybicy może przebiegać bez upławów i żeby ją wykryć, trzeba wykonać badanie śluzu pobranego z pochwy.

Co robić, by się nie zarazić

✣ Do zakażenia grzybicą bardzo często dochodzi podczas kąpieli w basenie. Po pływaniu trzeba więc koniecznie wziąć prysznic i zmienić kostium na suchy. Niestety, kąpiel w basenie to nie jest jedyne zagrożenie.

Bardzo łatwo jest zarazić się grzybicą, siadając na jego brzegu (to właśnie tam najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia i zarazki), a także siadając na mokrym ręczniku wyściełającym leżak. Siedliskiem chorobotwórczych drobnoustrojów są również zwykle publiczne (np. hotelowe) wanny z hydromasażem, ponieważ najczęściej woda jest w nich wymieniana zbyt rzadko, by zapobiegło to mnożeniu się zarazków.

✣ Inną przyczyną zakażeń jest niedostateczna higiena. Ponieważ latem mocniej się pocimy, nasza bielizna może ulec zawilgoceniu, a takie warunki to wymarzone środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. O tej porze roku warto więc nosić bieliznę z naturalnych tkanin, a także używać wkładek higie nicznych.

Pamiętajmy też, że drożdżaki żyją w jelicie i na skórze i łatwo je przenieść do miejsc intymnych, wycierając całe ciało jednym ręcznikiem.

✣ Lato sprzyja nawiązywaniu znajomości, a te czasem przeradzają się w intymne związki. Decydując się na letnią przygodę, zachowajmy rozsądek i zastosujmy środki ostrożności (prezerwatywa), by po miłosnych uniesieniach pozostały nam jedynie miłe wspomnienia.

Jak to wyleczyć

Jeśli infekcja nie jest zbyt dokuczliwa, by się jej pozbyć, wystarczy zwykle środek bez recepty, np. zawierający klotrimazol. Dodatkowo warto zastosować globulki z pałeczkami kwasu mlekowego, bo to wspomaga przywrócenie zdrowej flory bakteryjnej.

Samodzielnie nie należy leczyć grzybicy, którą mamy pierwszy raz, oraz tej, której objawy są wyjątkowo silne (może wymagać lekarstw dostępnych jedynie na receptę).

Olivia

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.