Reklama
  • Środa, 28 września 2016 (13:05)

    Mięśniaki macicy. Czy trzeba je usunąć?

Ma je ponad połowa kobiet dojrzałych. Gdy zaczynają rosnąć, trzeba je usunąć

Pani Renata ma lat 60 i od 4 lat jest w okresie menopauzy. Nękały ją bóle w dole brzucha. Czuła też parcie na pęcherz. Dlatego trafiła do gabinetu.

– Panie doktorze, a może to są mięśniaki macicy? – A zdiagnozowano u pani kiedyś mięśniaki?

Reklama

– Tak, pojawiły się ok. 15 lat temu. Dokuczały mi wtedy obfite miesiączki i bóle podczas menstruacji. Ale nie były duże i lekarz kazał je tylko obserwować. Powiedział też, że po menopauzie mogą się zmniejszyć.

– Po wejściu w menopauzę, kiedy jajniki przestają produkować hormony, mięśniaki często zmniejszają się lub przynajmniej przestają rosnąć. Mięśniaki to łagodne guzy. Małe nie dają objawów i wiele kobiet dowiaduje się o nich przypadkiem, podczas kontrolnego badania USG. Większe wywołują objawy, które pani opisała. Mogą także pojawić się krwawienia między cyklami, ból podczas stosunków.

– Ale jak to jest możliwe, by uciskały pęcherz moczowy? – Odpowiem na to pytanie, gdy zrobię przezpochwowe badanie USG. Tak jak przypuszczałem, u pani mięśniak rośnie na zewnątrz macicy. Jest duży i uciska właśnie ten organ.

– Co z nim zrobimy? – Miesiączkującym jeszcze kobietom w takiej sytuacji podaje się hormony. Jednak kilka lat po menopauzie już się ich nie stosuje. Skoro mięśniak nie zmalał przez cztery lata, od wejście pani w okres menopauzy, niewielkie są szanse, że zmaleje teraz. Dlatego zalecałbym jego szybkie usunięcie. – Czy usuwa się sam guzek?

– W przypadku kobiety w pani wieku zwykle usuwa się całą macicę. Nie będzie już pani rodziła dzieci i dlatego jest to bezpieczniejsze rozwiązanie. Tym bardziej, że skoro rosnąć zaczął jeden, być może także pozostałe zechcą urosnąć – a ma pani jeszcze trzy mięśniaki. – Czy jest pan pewien, że to łagodne guzy?

– Pewność uzyskamy dopiero po badaniu histopatologicznym usuniętej tkanki. Na szczęście zezłośliwienie mięśniaka zdarza się naprawdę bardzo rzadko. Dzieje się tak w mniej niż jednym procencie przypadków.

– Czy operacja będzie przeprowadzona w narkozie? – Tak, zabieg wymaga pełnej narkozy. Staramy się jednak przeprowadzić go w sposób maksymalnie oszczędzający i jeśli to tylko możliwe, usuwa się macicę przez pochwę, bez rozcinania powłok brzusznych.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Różne mięśniaki

W zależności od miejsca spotyka się cztery rodzaje mieśniaków. Są takie, które pojawiają się w ścianie macicy. Inne rosną na zewnątrz lub do jej środka. Są też takie, które połączone z macicą pasmem tkanki (tzw. szypułą), rosną zarówno w środku, jak i na zewnątrz tego organu.

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.