Reklama
  • Środa, 2 listopada 2016 (10:05)

    Konizacja szyjki macicy

W dniu zabiegu konizacji najlepiej nic nie jeść, możesz natomiast pić wodę i herbatę (nie pij jej jednak na 2 godziny przed wejściem do gabinetu). Koniecznie poinformuj lekarza o tym, jakie leki ostatnio przyjmowałaś.

Powiedz również o ewentualnej alergii (zwłaszcza na leki przeciwbólowe) czy problemach z krzepliwością krwi. Jeżeli jesteś podatna na zakażenia dróg rodnych, powinnaś po zabiegu otrzymać antybiotyk lub inny lek działający ochronnie.

Reklama

Małgorzata już od dwóch lat odkładała wizytę u ginekologa. Wciąż brakowało jej czasu. Córka 47-latki zaręczyła się przed rokiem, więc nic dziwnego, że bez reszty pochłonęły ją sprawy organizacyjne przed ślubem. Wesele będzie w wynajętej gospodzie, ale i tak przygotowań jest mnóstwo. Któregoś dnia Małgorzata zauważyła, że krwawi z dróg rodnych.

– To nic, to przejdzie – pocieszała się. Niewielkie krwawienie pojawiło się jednak znowu, w samym środku cyklu. Na szczęście na wizytę u swojego lekarza nie musiała długo czekać.

– Ma pani rozległą zmianę na szyjce macicy – powiedział po zakończeniu badania i zapisał gałki z antybiotykiem. Gdy pacjentka przyszła ponownie, pobrał tkanki na cytologię. Wynik był niepokojący, wykazał bowiem nieprawidłowe komórki nabłonka.

Nie musiał to być nowotwór, ale sytuacja była poważna. Kolposkopia (oglądanie zmian w specjalnym aparacie, w powiększeniu), potwierdziło diagnozę.

Konieczna jest konizacja szyjki macicy

– Przeprowadza się ją w szpita lu. Wycina się chore tkanki, również te położone głębiej, by usunąć wszystkie podejrzane komórki. Wynik histopatologii może być pomyślny, jednak zawsze należy wykluczyć raka. Pacjentka zniosła zabieg dobrze.

Plamienia ustąpiły po tygodniu. Wynik histopatologii był prawidłowy, komórek przedrakowych nie stwierdzono. Jakie wskazówki otrzymała?

Jak się przygotować?

«Do mycia okolic intymnych stosuj łagodny płyn z kwasem mlekowym, o działaniu ochronnym.

«Współżycie z partnerem możesz rozpocząć nie wcześniej niż 3-4 tygodnie po zabiegu.

«Upławy czy nawet niewielkie krwawienie traktuj jako sygnał, że musisz pilnie odwiedzić ginekologa. Jeśli nic Ci nie dolega, zgłaszaj się do niego co pół roku.

«Planujesz ciążę? Porozmawiaj o tym z lekarzem. Po zabiegu konizacji szyjki macicy ciąża jest możliwa, jednak pacjentka musi być otoczona specjalną ochroną.

Na żywo

Zobacz również

  • Jak wygląda to badanie? Pacjentka jest ustawiana głową i tułowiem nisko, a miednicą wysoko. Dzięki temu narządy jamy brzusznej, głównie jelita, przesuwają się w kierunku klatki piersiowej,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.