Reklama
  • Wtorek, 29 listopada 2016 (13:05)

    Kobiecy syndrom GSM. Jak zadbać o zdrowie okolic intymnych?

O dyskomforcie okolic intymnych nie wstydź się porozmawiać z lekarzem. Może on bowiem prowadzić do wielu groźnych schorzeń.

Związany z okresem przekwitania brak estrogenów prowadzi do niekorzystnych zmian intymnych: u pań rozwija się menopauzalny zes- pół moczowo-płciowy GSM (Genitourinary Syndrome of Menopause). Zmiany mogą rozpocząć się już na kilka lat przed menopauzą, ale też pojawić kilka lat po niej.

Objawy

Reklama

W tym okresie nabłonek kobiecych miejsc intymnych– pochwy i sromu – staje się cieńszy, mniej elastyczny i gorzej ukrwiony, zanikają obecne w nim gruczoły. Stąd gorsze możliwości jego regeneracji, większa zaś predyspozycja do infekcji bakteryjnych i grzybiczych oraz do urazów – otarć, przewlekłych nawracających stanów zapalnych, stanów przedrakowych, a nawet do choroby nowotworowej.

Proces jest postępujący – nie da się go zahamować. Można jednak i warto łagodzić jego objawy. Tym bardziej, że – ze względu na bliskie sąsiedztwo dróg moczowych – dolegliwościom ginekologicznym często towarzyszą kłopoty podczas mikcji – oddawania moczu.

Często przyczynia się też do zaniechania współżycia. Staje się ono bolesne (po stosunku pojawiać mogą się krwawienia), więc u kobiet w tym wieku znacznie spada zainteresowanie seksem. Niestety, większość pań wstydzi się tych dolegliwości i nie rozmawia o nich ze swoim ginekologiem.

Także u młodszych

Świąd, suchość, pieczenie i zmiany atroficzne (zanikowe) nabłonka pochwy i sromu występują również u kobiet młodszych. Bywają następstwem zmian hormonalnych (np. podczas karmienia dziecka piersią), chemioterapii, radioterapii, radykalnej histerektomii – usunięcia macicy z przydatkami czy przyjmowania antyestrogenów w terapii raka piersi, mięśniaków czy endometriozy, tj. obecności endometrium – błony śluzowej macicy – poza jamą macicy, np. w obrębie jamy brzusznej. Nieprzyjemne dolegliwości, otarcia okolic intymnych i zmiany skórne powodować może także otyłość.

Lepiej nie lekceważ

Objawów GSM lepiej nie zaniedbywać, bo mogą być sygnałem poważnej choroby. Dermatologicznej, jak liszaj twardzinowy czy leukoplakia – rogowacenie białe, grzybicy, cukrzycy, chorób z autoagresji wywołujących zmiany naczyniowe, chorób przenoszonych drogą płciową – kiły, opryszczki narządów płciowych, HIV, infekcji ludzkim wirusem brodawczaka. W porozumieniu z lekarzem trzeba je wyeliminować.

Jak sobie pomóc?

W przypadku suchości zewnętrznych okolic intymnych warto skorzystać z dostępnych w aptekach kremów bez recepty do stosowania miejscowego.

Mają w swoim składzie substancje o właściwościach kojących i natłuszczające lipidy. Dodatek kwasu mlekowego wzmacnia zdrowe mikrobiologiczne środowisko dróg płciowych.

Preparaty te można stosować w każdym wieku, a zwłaszcza w okresie menopauzy. Osobno lub z hormonalną terapią zastępczą. A także naprzemiennie z zawierającymi hormony kremami i globulkami dopochwowymi.

Naturalne metody na dokuczliwą suchość i pieczenie

Wyeliminuj intensywnie pachnące i kolorowe produkty do higieny intymnej (przy stanie zapalnym mogą podrażniać skórę). Utrzymuj odpowiednio kwaś- ne pH pochwy. W tym celu stosuj specjalne żele do mycia i nawilżania okolic intymnych. Wyrzuć opinającą i podkreślającą kształty bieliznę, zmień ją na mniej dopasowaną – luźniejszą.

Po każdej kąpieli czy pływaniu w basenie dokładnie, lecz delikatnie, osuszaj ręcznikiem krocze.

Pij ziołowy napar: zmieszaj po 20 g owocu pietruszki, 5 g owocu jałowca, 30 g korzenia lubczyka, 70 g kwiatu bławatka. Łyżkę mieszanki zalej 1/4 l wody, zaparzaj 15 minut. Pij trzy razy dziennie. Wprowadź do jadłospisu żywność bogatą w fitoestrogeny, np.: soję, marchew, ciecierzycę, soczewicę, nasiona lnu, szpinak, kukurydzę, ryż, produkty zbożowe.

Stymulując dojrzewanie komórek nabłonka pochwy, zapobiegają jej atroficznym zmianom. Uwzględnij też witaminę E – znajdziesz ją w nasionach, orzechach, awokado, olejach roślinnych, i kwasy tłuszczowe omega-3 – w morskich rybach.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy co czwartej Polki. Zamiast milczeć i wstydzić się, zacznij wzmacniać mięśnie dna miednicy. więcej

Wasze komentarze: 2,

przeczytane przez: 175 osób Dodaj komentarz
Cecylia-Kos

~Cecylia-Kos -

Ja przez prawie pół roku męczyłam się z wielką suchością pochwy. Seks wykluczyłam totalnie bo bolało strasznie, nawet chodzenie było uciążliwe. Przyjaciółka namowila mnie na wizyte i rozmowe z ginekologiem i wtedy wlansie dostalam mucovagin. gdyby nie stosowanie zelu i globulek to chyba bym nigdy nie wrocila do dawnej fiormy i do korzytsania z seksu.

Cecylia-Kos

~Cecylia-Kos -

Ja przez prawie pół roku męczyłam się z wielką suchością pochwy. Seks wykluczyłam totalnie bo bolało strasznie, nawet chodzenie było uciążliwe. Przyjaciółka namowila mnie na wizyte i rozmowe z ginekologiem i wtedy wlansie dostalam mucovagin. gdyby nie stosowanie zelu i globulek to chyba bym nigdy nie wrocila do dawnej fiormy i do korzytsania z seksu.