Reklama
  • Środa, 4 stycznia (14:05)

    Kobiece schorzenia o nietypowych objawach

Bywają trudne do rozpoznania. A to dlatego, że wywołane przez nie dolegliwości łatwo... zlekceważyć lub pomylić z innym schorzeniem. Bądźmy więc czujne!

Endometrioza i ból pośladka

Reklama

Dolegliwości mogą być takie jak przy rwie kulszowej – powtarzający się, silny, rwący ból w dole pleców, który promieniuje do pośladka, tylnej części uda lub łydki albo stopy.

Często też występują bolesne miesiączki – jeśli wcześniej ich nie miałyśmy i nagle zaczęły nam dokuczać, to ważny sygnał.

Inne objawy to: bolesne stosunki płciowe, ból w trakcie oddawania moczu i stolca, wzdęcia, biegunka (także na przemian z zaparciem), uczucie parcia na pęcherz, częste oddawanie moczu, problemy z zajściem w ciążę (z powodu zmniejszonej płodności).

Uważajmy na tę chorobę, zwłaszcza jeśli: występuje u nas rodzinnie (ryzyko, że i nam się przytrafi jest nawet 10-krotnie większe), miałyśmy wczesną pierwszą miesiączkę, mamy krótkie (poniżej 27 dni) cykle, w przeszłości przeszłyśmy poważne zakażenia lub urazy w obrębie dróg rodnych.

Warto poradzić się ginekologa. Lekarz może stwierdzić endometriozę już w badaniu palpacyjnym. Chorobę leczy się m.in. za pomocą leków hormonalnych.

Rak jajnika „udaje” złe trawienie

Mogą dokuczać nam: uczucie pełności w brzuchu, wzdęcia, odbijanie. Możemy mieć wrażenie zwiększenia się obwodu pasa. Ponieważ jajniki są organami swobodnie ułożonymi w jamie brzusznej, komórki rakowe mogą się z nich łatwo przenosić na sąsiadujące tkanki i narządy (np. jelita, wątrobę, śledzionę) i zakłócać ich pracę. Stąd powtarzająca się niestrawność.

Niekiedy dochodzą też nieprawidłowe krwawienia oraz uczucie ucisku w miednicy (jak przy bolesnej miesiączce).

Uważajmy na tę chorobę, zwłaszcza jeśli: mamy powyżej 60 lat, rozpoznano u nas w przeszłości endometriozę, jesteśmy wysokie, mamy nadwagę ciała, stosowałyśmy kosmetyki do higieny intymnej z dodatkiem talku, w naszej rodzinie wystę powały przypadki raka jajnika.

Zgłośmy się na wizytę do ginekologa. Zbada nas i wypisze skierowanie na USG przezpochwowe (tzw. transwaginalne). W razie potrzeby pokieruje do specjalistycznego ośrodka onkologicznego, gdzie będziemy mogły wyleczyć się z raka dzięki zabiegowi operacyjnemu i chemioterapii.

Guzki tarczycy i ucisk w gardle

Utrudnione połykanie pokarmów – występuje, gdy guzek powiększy się i zacznie uciskać przełyk. Możemy też mieć problemy ze swobodnym oddychaniem – jeśli guzek będzie uciskał tchawicę.

Ciągłe uczucie gorąca, wzmożona potliwość, nerwowość, niepokój, drżenie rąk, nasilony apetyt i równoczesne chudnięcie, wypadanie włosów, kołatanie serca, zaburzenia miesiączkowania – pojawiają się, gdy guzek zaczyna produkować zwiększoną ilość hormonów tarczycy.

Uważajmy na tę chorobę, zwłaszcza jeśli: stwierdzono ją u kogoś z naszych bliskich, stosujemy dietę bez soli, nie zdarzają się nam wyjazdy nad morze, mamy rozpoznaną chorobę Hashimoto (inaczej: przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego).

Zasięgnijmy porady endokrynologa (ze skier. od lekarza rodzinnego). Zbada palpacyjnie tarczycę, zleci badanie krwi na stężenie TSH i USG tarczycy. Może nam przepisać środki farmakologiczne, np. zmniejszające wytwarzanie hormonów tarczycowych.

Problemy z układem krążenia

Możemy je mieć, gdy guzki rozwijają się w następstwie choroby Hashimoto (i towarzyszącej jej niedoczynności tarczycy).

Wtedy występują: zbyt wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, ciągłe uczucie zimna, zmęczenie, sucha skóra i włosy, zaparcia, nadwaga.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Jak wygląda to badanie? Pacjentka jest ustawiana głową i tułowiem nisko, a miednicą wysoko. Dzięki temu narządy jamy brzusznej, głównie jelita, przesuwają się w kierunku klatki piersiowej,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.