Reklama
  • Czwartek, 11 lutego 2016 (15:05)

    Kiedy wykonać kobiece badania?

Niezależnie, ile mamy lat, 40, 50 czy 60, aktywna troska o zdrowie intymne zapewni nam dobrą formę i spokój.

Reklama

O tym warto pamiętać w dojrzałym wieku

Wiele kobiet myśli, że o ile w wieku tzw. rozrodczym (przed menopauzą) powinny regularnie chodzić do ginekologa i robić różne badania, o tyle później (po menopauzie) – nie jest to konieczne.

Nic bardziej mylnego! Specjaliści podkreślają, że wizyty kontrolne zawsze są potrzebne. W dojrzałym wieku m.in. dlatego, że możemy być bardziej narażone na zmiany nowotworowe w śluzówce macicy, jajnikach lub piersiach (ich ryzyko dodatkowo zwiększają: nadwaga ciała, nadciśnienie, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroba wątroby).

Troska o zdrowie intymne, czy to w młodym, czy w dojrzałym wieku przyjdzie nam łatwiej, gdy będziemy wiedziały, jak często powinnyśmy robić badania i jak się do nich przygotować oraz kiedy trzeba przyspieszyć wizytę u lekarza.

Poza badaniami intymnymi zalecane są także:

regularna kontrola układu krążenia – pomiar ciśnienia krwi (raz w miesiącu), ocena stężenia cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi (raz w roku), ekg serca (według wskazań lekarza rodzinnego); ldensytometria czyli badanie rentgenowskie kości (ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy) – ze skierowaniem od lekarza ortopedy;

Najważniejsze testy dla każdej kobiety

Badanie ginekologiczne Od niego zazwyczaj specjalista zaczyna kontrolę naszego stanu zdrowia – i słusznie, bo to skuteczny sposób, by wykryć wiele zmian, np. stan zapalny, nadżerkę, mięśniaki. Zwykle lekarz sprawdza też od razu nasze piersi (w badaniu tzw. palpacyjnym).

Cytologia. Dzięki niej możemy wytropić zmiany, które mogłyby kiedyś przekształcić się w raka szyjki macicy.

USG transwaginalne. Jest wyjątkowo ważne dla zdrowia jajników. Pozwala rozpoznać występujące w nich wszelkie nieprawidłowości, w tym łagodne torbiele i podejrzane guzy.

USG gruczołów sutkowych. Do ok. 45. r.ż. jest naszą bronią przeciwko rakowi piersi (gdy mają one budowę tzw. gruczołową).

Mammografia. Po 45. r.ż. (gdy piersi składają się w większości z tkanki tłuszczowej) zastępuje USG.

Objawy, które trzeba wyjaśnić

Dłuższe i bardziej obfite krwawienia miesiączkowe, dodatkowe plamienia, ból w podbrzuszu, nasilone upławy – są wskazaniem do pilnej cytologii.

Częste wzdęcia, ból i uczucie pełności w jamie brzusznej, zaparcia połączone z biegunkami, parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu – mogą ostrzegać, że trzeba zbadać jajniki.

Różna wielkość piersi, ich zmieniony kształt, wyciek z brodawki – to wskazanie do USG piersi lub mammografii.

Tekst: Anna Skoczeń

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:USG | badania | badanie | troska | mammografia | cytologia

Zobacz również

  • Już od kilku lat walczę z nawrotami infekcji dróg rodnych. Stosowałam wszystko! Doustnie – Flukonazol, Orungal i La- cibios Femina, dopochwowo – Macmiror, Complex, Gynalgin, Clotrimazolum,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.