Reklama
  • Piątek, 8 stycznia 2016 (13:06)

    Jakie badania powinna wykonać świadoma kobieta?

Gdy nic nam nie doskwiera, trudno zmobilizować się i pójść do lekarza, by zrobić podstawowe badania. A warto.

W czasach, gdy praca na etacie jest luksusem, coraz rzadziej mamy okazję na gruntowne badanie stanu zdrowia – dotychczas stanowiły ją obowiązkowe badania pracownicze. A wiele chorób nie ma oczywistych objawów. Chodzimy zmęczone i ospałe, sądząc, że to nadmiar obowiązków.

Reklama

Tymczasem może być to symptom wielu schorzeń: od niedoborów żelaza przez niewłaściwą pracę tarczycy po poważne choroby wątroby. Dlatego tak ważne jest, byśmy raz do roku odwiedziły lekarza i poprosiły o zlecenie podstawowych badań krwi i moczu, a w przypadku niepokojących objawów – dodatkowych analiz np. hormonów tarczycy czy enzymów wątrobowych.

Dobrze też poprosić o skierowanie do okulisty na badanie dna oka, by wykluczyć jaskrę czy np. niedające objawów odklejanie się siatkówki (obie te przypadłości grożą ślepotą!).

Odpowiada lek. med. Agnieszka Motyl – kierownik ds. jakości medycznej z Centrum Medicover.

Jak często się badać?

Jeśli nie mamy chorób przewlekłych, a w naszej rodzinie nie było nowotworów, to na wizytę do internisty powinniśmy umawiać się co najmniej raz na trzy lata. Jednak najlepiej by było pojawiać się w gabinecie raz do roku, by sprawdzić ciśnienie tętnicze.

Podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu) należy wykonywać co 2-3 lata, a cholesterol sprawdzać co 5 lat. W przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości o częstotliwości badań kontrolnych decyduje lekarz.

Do ginekologa raz do roku

Świadoma kobieta wizytę u ginekologa powinna zaplanować w kalendarzu raz w roku – zwłaszcza po 35. roku życia. Cytologię należy wykonywać co 1-3 lata – w zależności od zaleceń lekarza.

A jak często badać biust? USG piersi nie należy do badań profilaktycznych, czyli wykonywanych u pacjentek całkowicie bez dolegliwości.

Wykonuje się je ze wskazań medycznych, czyli jako badanie diagnostyczne w przypadku stwierdzanych nieprawidłowości, np. ból, wyciek z brodawki, wyczuwalny palpacyjnie guzek, zgrubienie. Należy pamiętać, że USG nie jest badaniem przesiewowym w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi i nie powinno zastępować mammografii.

Może być badaniem uzupełniającym do mammografii zalecanej rutynowo co 2 lata od 50. roku życia, w niektórych przypadkach od 40. urodzin. Jeżeli natomiast u kobiety w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi czy raka jajnika, to postępowanie profilaktyczne jest odmienne i prowadzone indywidualnie przez lekarza ginekologa.

Polega ono na rozszerzeniu zakresu badań, wcześniejszym ich rozpoczęciu oraz częstszym wykonywaniu.

KD

Więcej na temat:USG | badania | motyl | centrum | kobieta | badanie

Zobacz również

  • Jak wygląda to badanie? Pacjentka jest ustawiana głową i tułowiem nisko, a miednicą wysoko. Dzięki temu narządy jamy brzusznej, głównie jelita, przesuwają się w kierunku klatki piersiowej,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.