Reklama
  • Piątek, 22 lipca 2016 (10:05)

    Jak się przygotować do cytologii

Kiedy najlepiej zrobić badanie cytologiczne, żeby wynik nie był zafałszowany? Jaki wynik powinien niepokoić? Elżbieta, 44 lata, Grodzisk

Reklama

Na badanie cytologiczne najlepiej zgłaszać się nie wcześniej niż cztery dni po miesiączce i nie później niż cztery dni przed kolejną menstruacją. Trzeba także odczekać trzy, cztery dni po leczeniu globulkami dopochwowymi.

Warto zwrócić uwagę, czy cytologia jest pobierana specjalną szczoteczką, nie wacikiem. Jeśli jest taka możliwość, to lepiej wybrać cytologię jednowarstwową, zwaną też cienkowarstwową. Jest dokładniejsza od tradycyjnej, ale nie wszystkie gabinety ją proponują, bo wiąże się z wyższymi kosztami.

W cytologii jednowarstwowej komórki umieszczane są nie na szkiełku, ale na specjalnym podłożu płynnym. Dzięki temu można zabezpieczyć większą ilość komórek do analizy i są lepiej widoczne.

Jeśli chodzi o wynik badania, to ten z grupą III, IV i V wymaga dalszej diagnostyki. Według tzw. systemu Bethesda wynik nieprawidłowy oznaczają skróty: ASC-H, LSIL i HSIL. Wymagają one dalszej weryfikacji. To do lekarza ginekologa należy decyzja, co dalej robić. Co ważne nieprawidłowy wynik cytologii wcale nie oznacza raka.

Jest jedynie sygnałem do dalszych badań. Warto pamiętać, że każda dorosła kobieta powinna robić badanie cytologiczne nie rzadziej niż raz na trzy lata, jeśli wyniki są prawidłowe.

Maria Zielińska Internista

Takie jest życie

Zobacz również

  • Podczas karnawału często noszę gorset. Słyszałam, że to szkodzi piersiom, a nawet grozi rakiem. Czy zrezygnować z tej części garderoby? Nie. Możesz bez obaw nosić gorset, pod warunkiem jednak,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.