Reklama
  • Czwartek, 4 lutego 2016 (13:05)

    Jak prawidłowo badać piersi?

Zapoznaj się z krokami i powtarzaj je regularnie co miesiąc, tydzień po menstruacji. Dzięki samobadaniu masz gwarancję, że zauważysz każdą niebezpieczną zmianę. Informując o tym lekarza, wygrasz z chorobą.

Reklama

1. Stań przed lustrem rozebrana do pasa. Obejrzyj kształt i kolor skóry piersi oraz sutków. Zwróć szczególną uwagę na to, czy:

● piersi nie zrobiły się miejscowo wklęsłe, wypukłe i nie zmieniły wielkości.

● nie pojawiły się na nich zaczerwienienia, owrzodzenia lub wypryski.

2. Nadal stojąc prosto, unieść ręce wysoko nad głowę i ponownie obserwuj to samo, tylko przy mocno napiętej skórze. W tej pozycji dostrzeżesz ew. zmiany wokół piersi od strony zewnętrznej.

Co powinno Cię zaniepokoić? ● rozciągnięta workowata lub mocno ściągnięta skóra, plamy oraz owrzodzenia.

● Jedną rękę trzymaj nadal w górze. Drugą przeciwległą przyłóż do piersi. Wewnętrzną powierzchnię palców (nie tylko same opuszki) przyłóż do skóry.

● Przygotowana w tej pozycji, przejdź do czwartego kroku. Pamiętaj, by nie odrywać dłoni od piersi, tylko delikatnie przesuwać je po ciele, dodatkowo uciskając skórę palcami.

● Zacznij od dotykania zewnętrznej ćwiartki biustu (u większości kobiet tkanki w tej części są twardsze). Badanie najpierw lewej, potem prawej piersi przeprowadzaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

● Wyjątkowo dokładnie zbadaj górną część biustu. Na nią trzeba poświęcić więcej czasu, ponieważ trudniej dotrzeć do wszelkich zakamarków.

● Wyklucz obrzęki, stwardnienia i torbiele.

● Nie zmieniając pozycji, przejdź do oględzin sutków.

● Umieść prawą dłoń pod lewą piersią. Ułóż ją tak, by brodawka znalazła się między wyprostowanym kciukiem a palcem wskazującym.

● Zaciśnij palce dość energicznie i sprawdź, czy z brodawki sutkowej nie wydobywa się żadna wydzielina. Przyjrzyj się dodatkowo, czy skóra jest nadal tak samo sprężysta.

● Połóż się na płaskim podłożu z wyprostowanymi nogami.

● Tak jak w poprzedniej pozycji, badaj lewą dłonią prawą pierś. Przeciwną podnieś do góry.

● Postaraj się wyczuć ew. obrzęki lub wgłębienia.

● W ostatniej kolejności skontroluj węzły chłonne pod pachami.

● Pozostań w pozycji leżącej, jednak opuść rękę, pod którą szukasz zmian. Unosząc ją, napinasz mięśnie, przez co trudniej wyczuć ew. guzki. Jeśli są ruchome i pojedyncze, zwykle nie są groźne. Powodem do niepokoju mogą być zgrubienia, które nie dają się przesuwać pod palcami.

Kurier TV
Więcej na temat:Nie | Piersi

Zobacz również

  • Każda z nas może na co dzień w prosty sposób chronić się przed kłopotliwymi i niebezpiecznymi schorzeniami. Oto najważniejsze zalecenia lekarzy! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.