Reklama
  • Poniedziałek, 23 stycznia (11:00)

    Jak dbać o piersi

Każda z nas powinna znać swoje piersi. Nie tylko starannie je pielęgnować, ale i badać – w domu i u lekarza.

Reklama

Piersi całe życie podlegają wpływowi hormonów. Podczas menopauzy, wskutek spadku poziomu estrogenów, zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Wtedy piersi zwykle tracą jędrność, ale zdarza się też, że wskutek przyjmowanych hormonów tkanka gruczołowa przekształca się w tłuszczową i piersi się powiększają.

Piersi mogą chorować. Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, szczególnie po 50. roku życia. Większość nowotworów piersi wykrywają kobiety podczas samobadania w domu. Powinno się je robić raz w miesiącu przez całe życie. Choć każda zmiana budzi niepokój, większość z nich nie wymaga leczenia, a tylko obserwacji. Trzeba się zgłaszać na badania profilaktyczne.

Panie między 40. a 50. rokiem życia powinny raz na dwa lata wykonać mammografię, a starsze – raz na rok

Tkankę tłuszczową, która wtedy dominuje w piersiach, najlepiej badać radiologicznie. Dzięki prześwietleniu RTG można rozpoznać małe guzki (w cyfrowej mammografii nawet o średnicy 1 mm) we wczesnym etapie rozwoju. Nie są jeszcze wyczuwalne pod palcami przy samobadaniu piersi. Wynik mammografii powinien ocenić lekarz. USG piersi zwykle wykonywane jest u młodszych kobiet, gdyż wtedy przeważa w piersiach tkanka gruczołowa.

U dojrzałych pań często jest badaniem uzupełniającym mammografię, zwłaszcza gdy stosują terapię hormonalną. Jeśli wynik USG czy mammografii nie jest jednoznaczny, zleca się rezonans magnetyczny.

Wybór biustonosza to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Jeśli jest za mały i uciska piersi, może blokować prawidłowy przepływ krwi i limfy, powodować zaburzenia krążenia w układzie chłonnym. To utrudnia odpływ chłonki z komórek miąższu gruczołu piersiowego do okolicznych węzłów chłonnych. Ciasny biustonosz może uciskać na nerwy międzyżebrowe lub nerwy przebiegające w tkance piersi, przez co piersi stają się obrzęknięte i bolą. Może też dojść do stanu zapalnego, a w skrajnych przypadkach – do powstania ropnia piersi. Niektórzy noszenie źle dopasowanego biustonosza wiążą nawet ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka piersi.

Ćwiczenie mięśni podtrzymujących piersi poprawia ich wygląd

Najlepsze jest pływanie, zwłaszcza żabką i gimnastyka w wodzie, która ujędrnia i masuje ciało. Zaleca się też pompki, podnoszenie w różnych pozycjach ciała (leżąc na plecach, siedząc na krześle, pochylając się) butelek z wodą (1,5 l).

Dobroczynny wpływ na piersi mają też masaże: tak suchy, jak i pod prysznicem: raz ciepłym, raz zimnym strumieniem wody zataczamy wokół piersi kółka, omijając brodawki. Kończymy zawsze zimną wodą.

Zwapnienia u seniorek

U dojrzałych pań, szczególnie gdy przestały już miesiączkować, w piersiach mogą odkładać się złogi wapnia (zwapnienia). Są niewyczuwalne podczas samobadania piersi, ale za to dobrze widoczne w mammografii. Mogą wystąpić dwie postacie zmian: makrozwapnienia – ujawniające się jako pojedyncze białe plamy w obrazie RTG oraz mikrozwapnienia – w mammografii wyglądają jak maleńkie białe punkciki.

Makrozwapnienia to łagodne zmiany, które nie stwarzają ryzyka rozwoju nowotworu. Mikrozwapnienia zwykle także mają łagodny charakter, ale mogą sygnalizować zmiany przedrakowe lub być pierwszym objawem nowotworu. Dlatego przeważnie potrzebna jest biopsja, aby sprawdzić ich charakter.

To im nie służy

1 Papierosy. Nikotyna pogarsza elastyczność biustu i rozszerza przewody mleczne. Palenie sprzyja też tworzeniu się ropni, przetok czy stanów zapalnych w piersiach.

2 Alkohol. Nawet pity w małych ilościach, ale regularnie, zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi.

3 Słońce. W skórze piersi jest mało melanocytów wytwarzających brązowy barwnik, chroniący przed promieniami UV. Łatwo ulega poparzeniom, więc gdy nosimy głębokie dekolty, smarujmy piersi kremem z filtrem.

Dobry Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.