Reklama
  • Czwartek, 10 listopada 2016 (15:00)

    Jak badać piersi w domu

Samodzielne kontrolowanie i sprawdzanie, czy nie pojawiły się jakieś zmiany, to nic trudnego. Każda z nas może i powinna się tego nauczyć.

Reklama

Kiedy zacząć badać sobie piersi? W jaki sposób wykonywać to badanie? Agnieszka z Piastowa

Każda kobieta po ukończeniu 18-20 lat powinna zacząć samodzielnie badać sobie piersi i robić to co miesiąc do końca życia. Dlaczego tak często? Tylko w ten sposób można dobrze poznać swoje piersi i nauczyć się rozpoznawać niepokojące sygnały.

Jeśli samobadanie wykonujemy sporadycznie, możemy nie zauważyć zmian. Badanie najlepiej wykonać do tygodnia po zakończeniu miesiączki, kiedy piersi są miękkie, a tkanka we wnętrzu piersi nie jest napięta.

Zaczynamy od dokładnego obejrzenia piersi przed lustrem. Spoglądamy na nie z przodu i z boku, najpierw z rękami opuszczonymi, następnie ze wspartymi na biodrach, a potem z uniesionymi nad głowę. Zwracamy uwagę, czy nie zmieniła się wielkość i kształt piersi od czasu ostatniego badania. Sprawdzamy, czy nie ma zmarszczeń, wciągnięć, zmian w zabarwieniu piersi albo zmian przypominających skórkę pomarańczy.

Niepokój powinny wzbudzić również zmiany w wyglądzie brodawki i jej otoczki.

Kolejny etap to tzw. badanie palpacyjne (czyli badanie dotykiem). Najpierw unosimy i opieramy o głowę lewą rękę, a prawą kolistymi ruchami obwodzimy dokładnie każdy fragment lewej piersi, lekko uciskając. Uciskamy również brodawkę i sprawdzamy, czy nie ma wycieku o krwistym zabarwieniu.

W taki sam sposób badamy także prawą pierś. Takie badanie najłatwiej wykonać pod prysznicem.

Następnym krokiem jest zbadanie piersi w pozycji leżącej. To ważne przy dużych piersiach, bo w takiej pozycji łatwiej jest ocenić tkankę położoną bliżej klatki piersiowej. Nie zapominamy także o badaniu węzłów chłonnych pod pachami.

Sprawdzamy, czy nie występują zgrubienia i powiększone węzły chłonne. O każdej zauważonej zmianie w wyglądzie albo zmianie wyczuwanej dotykiem należy poinformować lekarza, który zdecyduje, czy i jakie badanie należy następnie wykonać. Warto jednak pamiętać, że nie każda zmiana w piersiach jest rakiem.

✣ Samobadanie piersi to nie wszystko

Przynajmniej raz do roku badanie palpacyjne piersi powinno zostać wykonane przez lekarza – najlepiej, aby odbyło się to podczas corocznej wizyty ginekologicznej. Jeśli lekarz sam takiego badania nie wykona, warto mu o tym przypomnieć.

✣ W razie potrzeby lekarz może skierować na badanie usg. piersi lub mammografię.

✣ Warto pamiętać, że kobiety między 50. a 69. rokiem życia raz na dwa lata mają prawo do bezpłatnego badania mammograficznego. Warto z tego prawa korzystać. Żeby takie badanie wykonać, nie potrzebujemy skierowania.

Olivia

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.