Reklama
  • Piątek, 18 stycznia 2013 (12:39)

    Intymne sygnały. Nie wolno ich lekceważyć!

Ból, krótsze cykle, inna niż zwykle wydzielina.... Bagatelizowanie takich objawów może doprowadzić do powikłań. Nie zwlekajmy więc z wizytą u ginekologa.

Zdjęcie

Problemy intymne zdarzają się każdej z nas. Często próbujemy radzić sobie z nimi same. Stosujemy domowe sposoby, parzymy zioła. Jednak niektórych objawów lepiej nie leczyć samemu.

✔ Dziwna wydzielina

Co oznacza? Normalna wydzielina z dróg rodnych nie ma nieprzyjemnego zapachu i nie brudzi bielizny. Zmienia się w zależności od fazy cyklu, np. w okresie owulacji jest bardziej obfita i przejrzysta, a przed miesiączką dość skąpa.

Reklama

Natomiast gdy staje się biała, ma grudkowatą konsystencję i zapach drożdży – świadczy o grzybicy. Żółta, o „rybim” zapachu to objaw zakażenia bakteryjnego. Zaś pienista, szarawa lub żółtozielona o intensywnym, przykrym zapachu towarzyszy zwykle zakażeniom rzęsistkiem. Dlaczego trzeba iść do ginekologa Bo nieleczone infekcje czasem rozszerzają się na macicę i przydatki. W skrajnych wypadkach prowadzą do niepłodności.

Na czym będzie polegało leczenie? Na stosowaniu miejscowo i doustnie leków. Przy grzybicy – przeciwgrzybiczych, antybiotyków w wypadku infekcji bakte ryjnych, a chemioterapeutyków przy zakażeniu rzęsistkiem.

✔ Swędzenie i pieczenie

Co oznacza? Tak objawia się każdy stan zapalny. Najczęściej jest spowodowany infekcją (bakteryjną albo grzybiczą). Ale może mieć też związek z podrażnieniami, np. podczas uprawiania seksu czy z powodu noszenia zbyt ciasnej bielizny. Pieczenie, któremu towarzyszy pojawienie się małych pęcherzyków na wargach sromowych, świadczy o opryszczce.

Dlaczego trzeba iść do ginekologa? Dlatego, że nieleczone infekcje „przenoszą się” na macicę, jajowody i jajniki. A opryszczka – nawraca, co może skutkować np. nerwobólami krzyżowymi.

Na czym będzie polegało leczenie? Terapia zależy od przyczyny stanu zapalnego. Podrażnienia złagodzimy, stosując preparaty dostępne bez recepty, np. Vagisil, Tantum Rosa, AbiOfem. W wypadku opryszczki lekarz może zalecić preparat antywirusowy zawierający acyklowir.

✔ Bolesne miesiączki

Co oznaczają? Bardzo silny ból podczas menstruacji może być spowodowany endometriozą. W chorobie tej fragmenty endometrium, czyli błony śluzowej wyściełającej macicę, wszczepiają się w inne narządy, np. jelita czy pęcherz.

Podczas cyklu miesiączkowego podlegają tym samym przemianom co błona śluzowa macicy, więc w czasie miesiączki krwawią, co powoduje ból. Dlaczego trzeba iść do ginekologa Ponieważ nierozpoznana i w efekcie nieleczona endometrioza prowadzi do niepłodności.

Na czym będzie polegało leczenie? Dolegliwości zmniejszają się, gdy bierzemy hormonalną antykoncepcję. Powracają jednak, gdy ją odstawimy. W leczeniu skuteczne jest podawanie progesteronu (czyli żeńskiego hormonu płciowego). Lek ten łagodzi ból i zmniejsza ogniska endometriozy. Często chorobę trzeba leczyć operacyjnie. Laparoskopowo. Przez trzy niewielkie nacięcia na brzuchu zostają wprowadzone narzędzia chirurgiczne oraz system optyczny. Posługując się nimi, chirurg sprawnie usuwa niepotrzebną śluzówkę.

✔ Bóle w podbrzuszu

Co oznaczają? Mogą sygnalizować zapalenie przydatków, czyli jajników i jajowodów. Dlaczego trzeba iść do ginekologa? Choćby z tego powodu, że nieleczona choroba przechodzi w stan przewlekły. Skutkiem tego bywają zrosty w jajowodach, które mogą prowadzić do niepłodności lub ciąży pozamacicznej.

Na czym będzie polegało leczenie? Trzeba przyjmować antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

✔ Niepokojące plamienia

Co oznaczają? U niektórych z nas w połowie cyklu regularnie pojawiają się ślady krwi na bieliźnie. To prawdopodobnie tzw. plamienie owulacyjne, wywołane zmianami hormonalnymi. Te ostatnie są związane z uwalnianiem komórki jajowej. Jednak zdarza się też, że plamienie nie ma związku z owulacją. Wtedy może być objawem zaburzeń hormonalnych, np. niedoborów progesteronu.

Może też wskazywać na poważne schorzenia, np. na mięśniaki macicy albo polipy w szyjce i jamie macicy. Plamienie bywa również spowodowane stanem zapalnym, nadżerką szyjki macicy lub nowotworami rozwijającymi się w drogach rodnych.

Dlaczego trzeba iść do ginekologa? Jeśli zbagatelizujemy plamienie, możemy przegapić poważną chorobę, która wykryta zbyt późno, trudno poddaje się terapii.

Na czym będzie polegało leczenie? To zależy od przyczyny plamień. W wielu wypadkach wystarczy wyrównanie poziomu hormonów.

✔ Nieregularne cykle

Co oznaczają? Na cykl miesiączkowy, jego wydłużenie bądź skrócenie, wpływ może mieć wiele spraw i sytuacji, np. stres, podróż i zmiana klimatu, a nawet gwałtowny spadek lub przyrost wagi.

Zaburzenia cyklu są też sygnałem menopauzy, jak również kilku poważnych schorzeń. Jeśli krwawienie pojawia się rzadziej niż co 35 dni, a menstruacja czasem zanika, przyczynami mogą być: torbiele jajników, zespół policystycznych jajników lub zaburzenia pracy tarczycy.

Natomiast zbyt częste miesiączki (gdy cykl ma mniej niż 25 dni) zazwyczaj są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi.

Dlaczego trzeba iść do ginekologa? Ponieważ nieregularne cykle uniemożliwiają nam zajście w ciążę. Zbyt częste miesiączki mogą też doprowadzić do rozwoju anemii. Natomiast niezdiagnozowany, wydłużający się cykl może sprawić, że przeoczymy schorzenia, które leczy się łatwo, jeśli wcześnie zostaną wykryte.

Na czym będzie polegało leczenie? W zależności od wyników badań (poziom hormonów tarczycy i prolaktyny) lekarz przepisze nam leki hormonalne albo skieruje do innego specjalisty, np. endokrynologa albo na dalsze badania.

Zdaniem eksperta dr n. med. Beata Sterlińska- -Tulimowska, ginekolog położnik

Kiedy powinnyśmy być szczególnie wyczulone na podejrzane objawy?

Przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy w ciąży. Wszelkie infekcje trzeba wówczas jak najszybciej wyleczyć, bo mogą być przyczyną przedwczesnego porodu lub zakażenia wewnątrzmacicznego, które jest niebezpieczne dla płodu. Jeśli w ciąży pojawi się krwawienie lub plamienie, trzeba zgłosić się do lekarza, bo jest to zagrożenie dla dziecka. Również w okresie menopauzy warto uważniej obserwować organizm, bo jesteśmy bardziej narażone na infekcje. Jeśli po ostatniej miesiączce pojawi się krwawienie z dróg rodnych, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Anna Wolanin


Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.