Reklama
  • Czwartek, 15 września 2016 (13:06)

    Hormonalne huśtawki

Nie ma żadnej przesady w powiedzeniu, że hormony rządzą naszym życiem. Mają duży wpływ na nastrój, wygląd oraz zdrowie.

Stale podjadasz

Trudno ci zrobić dłuższą przerwę w jedzeniu, bo stale czujesz ssanie w żołądku. Okazuje się, że na to, kiedy czujesz się głodna, a kiedy najedzona, też mają wpływ hormony! Konkretnie dwa: leptyna i grelina. Ten pierwszy to hormon „sytości”.

Jeśli jej poziom jest prawidłowy, przestajesz jeść, gdy poczujesz, że jesteś syta. Natomiast grelina jest hormonem, który wysyła sygnały do mózgu, że jesteś głodna. Gdy brak między nimi równowagi, grelina zaczyna wypierać leptynę z organizmu. Wtedy stajesz się głodna jak wilk i ciągle masz ochotę na więcej jedzenia, mimo że twój żołądek nie jest jeszcze pusty!

Reklama

To skutek wysokiego poziomu hormonu głodu

CO możesz zrobić? Postaraj się zgubić zbędne kilogramy, bo one sprzyjają zaburzeniom równowagi między leptyną a greliną.

Wysypiaj się. Badania naukowe dowodzą, że 6-7 godzin nocnego wypoczynku, ma wpływ na podwyższenie poziom hormonu sytości w organizmie i ułatwia w rezultacie zapanowanie nad atakami głodu w dzień.

Przygotuj sobie produkty awaryjne, po które będziesz mogła sięgnąć, gdy poczujesz nagły głód. Mogą to być chipsy warzywne, garść orzeszków czy migdałów. Takie przekąski szybko sycą ale nie zawierają cukru – nie będą więc przy okazji nakręcały spirali głodu.

Nie myl pragnienia z głodem. Wbrew pozorom dość często się nam to zdarza. Dlatego zanim sięgniesz po jedzenie, wypij jedną lub dwie szklanki wody, aby sprawdzić, czy twój organizm nie potrzebuje właśnie jej. Woda reguluje apetyt, ponieważ jeśli organizm jest właściwie nawodniony zapobiega to przejadaniu się.

Wypróbuj też tabletki z chromem. Ten pierwiastek pozwala zmniejszyć apetyt i w dużym stopniu ograniczyć ochotę na słodycze. A to dlatego, że usprawnia w organizmie gospodarkę tłuszczami (lipidami) oraz węglowodanami. Jeśli brak ci silnej woli, gdy widzisz słodycze, przyjmuj np. suplement diety.

Twoje włosy się przerzedzają? To wina testosteronu

Niepokoi cię fakt, że czesząc się, znajdujesz na swojej szczotce coraz więcej włosów. Przerzedzają się, stają się cieńsze i bardziej łamliwe. Przyczyną takich kłopotów może być nadmiar testosteronu. Ten hormon ma wpływ na cykl rozwojowy włosa.

Powoduje m.in. skrócenie fazy jego wzrostu. Włos się odbarwia, robi coraz cieńszy, a w końcu wypada. Stężenie testosteronu rośnie w okresie, gdy zbliżasz się do menopauzy lub jesteś tuż po niej.

Co możesz zrobić? Do codziennej pielęgnacji włosów stosuj kosmetyki, które je wzmocnią, np. Seboradin® Serum FitoCell z komórkami macierzystymi, ok. 75 zł. Błyskawicznie odnawiają i odbudowują zniszczone włosy, dzięki silnie skoncentrowanym składnikom w ampułkach.

Wcieraj w skórę głowy sok z pokrzywy. Masaż dodatkowo pobudzi w niej krążenie i przyspieszy wzrost nowych włosków.

Robi ci się nagle gorąco? spada poziom estrogenów

Nagłe uderzenia gorąca, którym towarzyszy zaczerwienienie twarzy, ale także okolicy szyi i dekoltu, to objaw charakterystyczny w okresie menopauzy.

Między 45. a 55. rokiem życia wygasa stopniowo praca jajników i zanika miesiączka. Uderzenia gorąca zaczynają się już na 3 lata przed momentem, kiedy pojawia się ostatni raz i trwają jeszcze kilka lat po nim. Złagodzić je może przyjmowanie syntetycznych hormonów – Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ).

Jeśli nie chcesz lub nie możesz ich przyjmować, sięgnij po inne metody, które złagodzą objawy.

Co możesz zrobić? Przyjmuj fitoestrogeny, czyli estrogeny roślinne. Są podobne w budowie do tych wydzielanych przez jajniki. Bardzo dobrym ich źródłem jest siemię lniane. Nasiona zawierają bardzo cenne lignany, które uzupełniają niedobór estrogenów. Mogą być więc dobrym uzupełnieniem twojej diety, gdy gospodarka hormonalna organizmu ulega wahaniom. Łyżkę siemienia możesz dodawać do owsianki czy sałatek.

Wypróbuj też suplementację witaminą E oraz picie naparów ziołowych, które zmniejszają pocenie się, np. z szałwii lub jemioły.

Anna Gumowska

Świat kobiety

Zobacz również

  • Podczas karnawału często noszę gorset. Słyszałam, że to szkodzi piersiom, a nawet grozi rakiem. Czy zrezygnować z tej części garderoby? Nie. Możesz bez obaw nosić gorset, pod warunkiem jednak,... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.