Reklama
  • Środa, 24 kwietnia 2013 (15:16)

    Grzybica, rak jajnika i opuszczona macica

Miałam partnera, który mnie zdradził. Zerwałam z nim, ale od tamtej pory (4 lata temu) mimo leczenia cierpię na powracającą co 3-4 mies. grzybicę pochwy. Ostatnio ginekolog zapisał mi znów Mycosyst i Gynalgin. Wiem już, że pomogą na krótko. Lekarz powiedział, że nie ma potrzeby leczenia mojego obecnego partnera. Co robić? Mam 24 lata.

Przewlekłe zakażenia, a nierzadkie są zakażenia kilkoma drobnoustrojami, należy zdiagnozować za pomocą posiewu i antybiogramu (sprawdzeniu, czy dany antybiotyk działa na konkretne drobnoustroje).

Reklama

Badaniu powinien się poddać też pani obecny mężczyzna. Może się okazać, że na stosowane leczenie jesteście państwo oporni i trzeba zmienić leki.

Co do profilaktyki, potrzebne jest wielomiesięczne przyjmowanie probiotyków dopochwowo i doustnie. Trzeba też powstrzymać się od słodyczy i cukrów w pokarmach oraz odstawić produkty z białej mąki − są one pożywką dla grzybów.

Rak jajnika - czy cytologia wystarczy?

Moja mama zmarła na raka jajnika. Od tego czasu wykonuję raz w roku cytologię. Czy to wystarczy, by wykryć ewentualne zmiany w narządach rodnych? Mam 42 lata.

Cytologia pobierana z tarczy i kanału szyjki macicy jest badaniem monitorującym ewentualne zmiany w tych miejscach i służy profilaktyce raka szyjki macicy. Nie ma, niestety, badania przesiewowego w kierunku raka jajnika. Dla bezpieczeństwa wskazane są wizyty kontrolne u ginekologa 1-2 razy w roku, USG wewnątrzpochwowe co 6 miesięcy i oznaczenie z krwi markera Ca 125.

Opuszczona macica

Lekarz stwierdził, że mam opuszczoną macicę. Czym to grozi i jak się to leczy? Mam 59 lat.

Różne są stopnie obniżenia macicy. Wybór metody leczenia tej przypadłości zależy od zaawansowania choroby i stanu ogólnego pacjentki. Są metody zachowawcze i operacyjne.

Zachowawcze to krążki i inne stabilizatory wkładane do pochwy. Podtrzymują one macicę w ciągu dnia, na noc się je wyjmuje. Czasem jednak to nie wystarcza i konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Konsultacja: Dr Marek Ślusarski

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:rak | grzybica | cytologia | lekarz | USG | Ca | macica | mama | M.I.A.

Zobacz również

  • Preparaty bez recepty, takie jak ziołowe środki, płyny do higieny intymnej, płukanki, kremy lub chusteczki nie wyleczą infekcji. Można je stosować profilaktycznie albo jako sposób na złagodzenie... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.