Reklama
  • Środa, 24 kwietnia 2013 (15:16)

    Grzybica, rak jajnika i opuszczona macica

Miałam partnera, który mnie zdradził. Zerwałam z nim, ale od tamtej pory (4 lata temu) mimo leczenia cierpię na powracającą co 3-4 mies. grzybicę pochwy. Ostatnio ginekolog zapisał mi znów Mycosyst i Gynalgin. Wiem już, że pomogą na krótko. Lekarz powiedział, że nie ma potrzeby leczenia mojego obecnego partnera. Co robić? Mam 24 lata.

Przewlekłe zakażenia, a nierzadkie są zakażenia kilkoma drobnoustrojami, należy zdiagnozować za pomocą posiewu i antybiogramu (sprawdzeniu, czy dany antybiotyk działa na konkretne drobnoustroje).

Reklama

Badaniu powinien się poddać też pani obecny mężczyzna. Może się okazać, że na stosowane leczenie jesteście państwo oporni i trzeba zmienić leki.

Co do profilaktyki, potrzebne jest wielomiesięczne przyjmowanie probiotyków dopochwowo i doustnie. Trzeba też powstrzymać się od słodyczy i cukrów w pokarmach oraz odstawić produkty z białej mąki − są one pożywką dla grzybów.

Rak jajnika - czy cytologia wystarczy?

Moja mama zmarła na raka jajnika. Od tego czasu wykonuję raz w roku cytologię. Czy to wystarczy, by wykryć ewentualne zmiany w narządach rodnych? Mam 42 lata.

Cytologia pobierana z tarczy i kanału szyjki macicy jest badaniem monitorującym ewentualne zmiany w tych miejscach i służy profilaktyce raka szyjki macicy. Nie ma, niestety, badania przesiewowego w kierunku raka jajnika. Dla bezpieczeństwa wskazane są wizyty kontrolne u ginekologa 1-2 razy w roku, USG wewnątrzpochwowe co 6 miesięcy i oznaczenie z krwi markera Ca 125.

Opuszczona macica

Lekarz stwierdził, że mam opuszczoną macicę. Czym to grozi i jak się to leczy? Mam 59 lat.

Różne są stopnie obniżenia macicy. Wybór metody leczenia tej przypadłości zależy od zaawansowania choroby i stanu ogólnego pacjentki. Są metody zachowawcze i operacyjne.

Zachowawcze to krążki i inne stabilizatory wkładane do pochwy. Podtrzymują one macicę w ciągu dnia, na noc się je wyjmuje. Czasem jednak to nie wystarcza i konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Konsultacja: Dr Marek Ślusarski

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:rak | grzybica | cytologia | lekarz | USG | macica | mama | M.I.A.

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.