Reklama
  • Środa, 23 stycznia 2013 (12:42)

    Groźne mięśniaki

U 15-20 proc. kobiet mięśniaki nie wywołują żadnych objawów. Dlatego bardzo ważne są regularne badania kontrolne.

Zdjęcie

/123/RF PICSEL
/123/RF PICSEL

Mięśniaki są łagodną (często niewymagającą leczenia) zmianą nowotworową. Najczęściej występują u kobiet w wieku rozrodczym, zwykle między 35. a 45. rokiem życia. Często choroba przebiega bezobjawowo.

Objawy choroby

– Kiedy pojawia się ból lub są widoczne inne objawy, jak długotrwałe i obfite krwawienia, zazwyczaj świadczy to o poważnym problemie, który wymaga długotrwałego leczenia – tłumaczy prof. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu Zdrowa Ona.

Reklama

Wśród innych niepokojących objawów należy wymienić: problemy z zajściem w ciążę, uporczywe zaparcia czy ból w czasie stosunku.

– Z całą pewnością nie należy lekceważyć krwawienia, bólu, uczucia ucisku w podbrzuszu – dodaje ekspert.

Leczenie farmakologiczne

Zmiany w łagodnym i umiarkowanym stadium leczy się tabletkami, które blokują dalszy rozwój mięśniaków, a nawet pozwalają je zmniejszyć.

Przy dolegliwościach bólowych stosuje się leki przeciwbólowe. Pamiętaj, że jeśli raz stwierdzono u Ciebie mięśniaki, nawet jeśli zmniejszyły się w wyniku leczenia, musisz pozostawać pod stałą opieką ginekologa i regularnie wykonywać badania kontrolne.

MLS

Zdjęcie

/East News Poland SP.Z O.O.
/East News Poland SP.Z O.O.

Leczenie operacyjne

W zależności od rodzaju i wielkości mięśniaków, lekarz może zalecić leczenie operacyjne. Istnieje kilka metod. Złuszczanie mięśniaka, wycinanie go lub nawet operacja na macicy.

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Diagnostyka

Najczęściej mięśniaki wykrywa się w czasie rutynowego badania ginekologicznego lub USG. Czasem dla potwierdzenia ginekolog może zalecić tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Zaburzenia cyklu Zaniepokoić powinny długotrwałe i obfite miesiączki, a także krwawienia między nimi. W takich przypadkach zawsze należy skonsultować się z ginekologiem. W kilku słowach

Mięśniaki zbudowane są z mięśni gładkich, takich samych jak ściana macicy. Zazwyczaj występują w grupach po kilka, a nawet kilkanaście. Najczęściej mają wymiary od 2 do 12 cm. Rzadko bywają większe.

Zdjęcie

ŚródŚCIENNE Powstają wewnątrz ścian macicy. Powodują długie, obfite  i bolesne miesiączki, a także krwawienia pomiędzy nimi. /123/RF PICSEL
ŚródŚCIENNE Powstają wewnątrz ścian macicy. Powodują długie, obfite i bolesne miesiączki, a także krwawienia pomiędzy nimi.
/123/RF PICSEL
Tele Tydzień

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.