Reklama
  • Czwartek, 10 marca 2016 (15:00)

    Endometrioza. Przemieszczenie śluzówki macicy

Śluzówka macicy, gdy jest na swoim miejscu, stanowi żyzny grunt dla nowego życia. Jeśli jednak się przemieści, zaczynają się problemy, które może rozwiązać tylko lekarz.

Czym jest endometrioza?

Endometrium to tkanka wyściełająca wnętrze macicy i złuszczająca się w trakcie każdej miesiączki.

O endometriozie mówimy wtedy, gdy ta tkanka pojawia w innych miejscach, m.in. na jajnikach, jajowodach i w zakamarkach jamy brzusznej; rzadziej na pęcherzu, jelitach i bliznach po cesarskim cięciu albo laparoskopii. Ta choroba dotyka co dziesiątą kobietę w wieku rozrodczym.

Reklama

Jej przyczyną może być wsteczna menstruacja, czyli sytuacja, gdy podczas miesiączki komórki śluzówki, zamiast do pochwy i na zewnątrz, wędrują jajowodami z macicy w górę i rozsiewają się po wnętrzu jamy brzusznej.

Być może sprzyja temu wrodzona predyspozycja, której efektem jest względna oporność na jeden z hormonów żeńskich – progesteron.

Wiadomo również, że rozrost zmian może powodować... płyn nasienny.

U predysponowanych kobiet może być zatem i tak, że każdy stosunek płciowy bez stosowania prezerwatywy będzie nasilać chorobę.

W jaki sposób objawia się choroba?

Głównym objawem endometriozy jest przewlekły ból brzucha; często nasilający się w okresie miesiączki. Jej przejawem bywa również niepłodność, dotykająca nawet co drugą kobietę z tą chorobą.

Oprócz tego kobiety mogą skarżyć się na obfite krwawienia miesięczne i/lub plamienia między miesiączkami, a także na szybkie męczenie się i ciągły brak energii.

U części kobiet dolegliwości zmniejszają się po menopauzie, ale nie jest to regułą. Poza tym niewłaściwie umiejscowiona śluzówka macicy z czasem tworzy guzy lub torbiele wypełnione płynem, które mogą uciskać na okoliczne nerwy, powodując ból.

Jak diagnozuje się endometriozę?

Postawienie diagnozy jest nie tylko kłopotliwe, ale też długotrwałe. Ze statystyk wynika, że kobieta z endometriozą może czekać na rozpoznanie choroby nawet kilka lat.

Krócej, jeśli zgłosi się do lekarza nie z bólem, ale z kłopotami z płodnością. W diagnostyce są wykorzystywane m.in. USG i rezonans magnetyczny. Nie pozwalają one jednak na wychwycenie niewielkich zmian ani zrostów.

Jak wygląda terapia?

Do niedawna jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się zmian w jamie brzusznej było ich usunięcie laparoskopowe.

Niestety, nie zapobiegało to ewentualnemu pojawianiu się endometrium w innych miejscach. Zastosowanie leków hamujących estrogeny łagodzi ból, ale zarazem wywołuje „chemiczną menopauzę”.

Nie jest więc dobrym wyjściem dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, a endometrioza im to utrudnia.

Nadzieję niosą jednak nowe leki, które hamują wzrost istniejących i tworzenie się kolejnych ognisk endometriozy oraz wnikanie do nich zakończeń nerwowych, co skutecznie zmniejsza ból.

Endometrium nie jest jedyną tkanką, którą można spotkać „na emigracji”. Utkanie ślinianek można znaleźć między innymi w uchu środkowym, tarczycy, przysadce mózgowej, żołądku czy... wargach sromowych; trzustkę – w żołądku, zaś śluzówkę żołądka – np. w przełyku.

Endometrioza to choroba przewlekła. Bywa, że u ciężarnej objawy łagodnieją lub nawet zanikają pod wpływem zmian hormonalnych. Ale, niestety, po urodzeniu dziecka wracają dość szybko.

Lekarz medycyny Małgorzata Załoga odpowiada na pytania Czytelników

Twoje Imperium
Więcej na temat:endometrioza | lekarz | Nie

Zobacz również

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy co czwartej Polki. Zamiast milczeć i wstydzić się, zacznij wzmacniać mięśnie dna miednicy. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.