Reklama
  • Poniedziałek, 29 lipca 2013 (10:00)

    Cytologia - druga grupa. Co to oznacza?

Po leczeniu stanu zapalnego zrobiłam cytologię. Mam II grupę (wg Papanicolaou). W wyniku napisano też: liczne grupy komórek endocerwikalnych zmienionych zapalnie, liczne metaplastyczne, obfity naciek zapalny. Pani doktor powiedziała tylko, że tak może być. Bardzo proszę o potwierdzenie, że nie dzieje się nic złego.

Reklama

Ogólnie taki wynik uznaje się za prawidłowy. Na pewno jednak wymaga on wyjaśnienia. Grupa II świadczy o występującym stanie zapalnym – stąd określenie „liczne grupy komórek endocerwikalnych zmienionych zapalnie”.

Z kolei informacja o „licznych komórkach metaplastycznych” oznacza, że Pani organizm rozpoczął naprawę i odbudowę komórek nabłonka w pochwie i macicy. Stwier dzenie „obfity naciek zapalny” to ostrzeżenie, że zapalenie nadal istnieje.

Moim zdaniem powinna Pani zostać poddana leczeniu, najlepiej tzw. skojarzonemu (doustnemu i miejscowemu). Kuracją należałoby objąć również partnera seksualnego. Ale ostateczna decyzja należy do Pani lekarza prowadzącego.

Konsultacja: Ryszard Rutkowski - ginekolog

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:Pani | cytologia | Panie | Polska Akademia Nauk

Zobacz również

  • Każda z nas może na co dzień w prosty sposób chronić się przed kłopotliwymi i niebezpiecznymi schorzeniami. Oto najważniejsze zalecenia lekarzy! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.