Reklama
  • Poniedziałek, 12 września 2016 (13:01)

    Badania piersi. Nie zapominaj o tym!

Na nowotwór piersi może zachorować każda z nas. Dlatego sprawdź, jakie profilaktyczne badania pomogą Ci szybko wykryć zmianę.

Z powodu raka sutka umie ra rocznie w Polsce około 4000 kobiet. By zmniejszyć te dramatyczne statystyki, badaj często swoje piersi.

1. Samobadanie . Powinnaś je wykonywać przynajmniej raz w miesiącu – po miesiączce. Stań przed lustrem, unieś ręce do góry i przyjrzyj się, czy nie ma żadnych zmian w kształcie Twoich piersi, czy nie ma w nich zagłębień, zmian na skórze, wypukłości. Potem unieś jedną rękę za głowę, a drugą dłonią raz przy razie uciskaj pierś i sprawdzaj, czy nie wyczuwasz podejrzanych zgrubień. Następnie trzema palcami lekko naciskając ciało, zataczaj kółka wzdłuż piersi, z góry na dół i odwrotnie. Tak samo skontroluj drugą pierś.

Reklama

2. Ultrasonografia (USG) . Badanie, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe o bardzo dużej częstotliwości, jest zalecane kobietom między 20. a 40. rokiem życia, mającym więcej tkanki gruczołowej, oraz starszym, które powinny poddawać się USG wraz z mammografią. USG bowiem wykrywa zmiany, których nie widzi mammograf. By zwiększyć szanse na wykrycie guzków, na badanie powinnaś zgłaszać się co najmniej raz w roku.

3. Mammografia . Jedno z najskuteczniejszych obrazowych badań piersi, które wykorzystuje promienie rentgenowskie. Mammografia jest zalecana kobietom po 40. roku życia. W ich piersiach jest mniej tkanki gruczołowej, a więcej tłuszczowej. To właśnie w niej mammografia może wykryć nawet niewielkie zmiany. Nie jest zalecana u kobiet młodszych, gdyż w piersiach, w których jest mocno rozbudowana tkanka gruczołowa, niektóre rodzaje nieprawidłowych tkanek mogą być niewidoczne, np. rak zrazikowy, guzki albo zmiany zapalne.

4. Galaktografia. To mammografia z użyciem kontrastu, który pozwala na dokładne obejrzenie przewodów mlecznych. Lekarz wstrzykuje kontrast do brodawki sutkowej, a następnie przeprowadza klasyczne badanie mammograficzne. Umożliwia ono wykrycie zmian nowotworowych w przewodach mlecznych i jest zalecane w przypadku wycieku z brodawek sutkowych, szczególnie jeśli jest on podbarwiony krwią.

5. Badanie genetyczne . Wykonuje się je, badając krew w celu wykrycia mutacji genów BRCA1 lub BRCA2 . Ich istnienie świadczy o genetycznych predyspozycjach do zachorowania na raka piersi. Zaleca się je przede wszystkim kobietom, w których rodzinie występowały przypadki za chorowania na raka piersi.

6. Markery . To jedna z metod diagnostyki nowotworów piersi. Analizuje się skład krwi na obecność markerów – substancji wydzielanych przez nowotwory – CA-125 i CA15-3. Metoda ta nie daje pewności o istnieniu raka, ale jest przyczynkiem do dalszej diagnostyki.

7. Biopsja . Po wykryciu podejrzanej zmiany w piersiach, lekarz może wykonać biopsję. Polega ona na pobraniu fragmentu guzka, poprzez nakłucie go specjalną igłą i poddanie wycinka badaniu histopatologicznemu, które wykaże charakter zmian.

Dr Hubert Sieradzki, lekarz rodzinny

Wczesne wykrycie nowotworu pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia oraz uniknięcie powikłań i przerzutów, co daje szansę na całkowite wyleczenie. Rak piersi początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne jest comiesięczne samobadanie piersi i przynajmniej raz, a najlepiej dwa razy w roku robienie mammografii i badania USG sutków.

PAMIĘTAJ! Ryzyko zacho rowania na złośliwego raka piersi wzrasta wraz z wiekiem, po 50. roku życia. To dlatego mammografia dla tych kobiet jest raz w roku finansowana przez państwo.

Mammotom – tylko jedno nakłucie

Biopsja mammotomiczna pozwala na jednorazowe pobranie wielu fragmentów guza do badania histopatologicznego. Lekarz nakłuwa zmianę specjalną igłą połączoną z tzw. mammotomem, czyli systemem próżniowym, który zasysa komórki guza. Potem uruchamia nóż rotacyjny i wycina część tkanki wewnątrz igły. Taka biopsja może wykryć nawet niewyczuwalne pod palcami guzki oraz daje możliwość wykonania tylko jednego nakłucia zamiast kilku.

Na żywo

Zobacz również

  • Każda z nas może na co dzień w prosty sposób chronić się przed kłopotliwymi i niebezpiecznymi schorzeniami. Oto najważniejsze zalecenia lekarzy! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.