Reklama
  • Poniedziałek, 12 grudnia 2016 (13:06)

    Alergie intymne

Uczulenie najczęściej manifestuje się katarem, kichaniem, łzawieniem. Zdarza się jednak, że daje o sobie znać w miejscach intymnych.

Kobiety dotknięte takim typem alergii często skarżą się na identyczne dolegliwości, jak te wywoływane zakażeniami bakteryjnymi czy grzybiczymi. Kiedy alergia atakuje miejsca intymne, dochodzi do obrzęku warg sromowych.

Śluzówka staje się czerwona, a świąd bywa tak silny, że trudno powstrzymać się od drapania.

Reklama

Jeśli jednak się nie powstrzymamy, drapaniem łatwo uszkodzić delikatne błony śluzowe i naskórek. A wtedy podczas oddawania moczu dołączy się jeszcze kłujące szczypanie. Może się też zwiększyć ilość intymnej wydzieliny, choć przy alergii nie powinna ona mieć ani brzydkiego zapachu, ani zmienionego koloru.

Co wywołuje problemy?

Czynniki, które najczęściej wywołują uczulenia w miejscach intymnych, to proszki do prania, płyny do płukania, perfumowane wkładki do bielizny, niewłaściwe kosmetyki do intymnej higieny. Wiele kobiet alergią reaguje też na lateks, z którego wykonane są prezerwatywy, na dodawane do nich barwniki i środki zapachowe. A także na obecność substancji plemnikobójczych – dodaje się je do prezerwatyw, by zwiększyć ich skuteczność antykoncepcyjną.

Podobną reakcję mogą wywoływać plemnikobójcze globulki dopochwowe. Co ciekawe, jeśli reagujemy alergią na lateks, zareagujemy także uczuleniem na owoce kiwi – należą one do grupy gumowców, tej samej co drzewa kauczukowe, z których pozyskuje się surowiec do produkcji lateksu.

Bywa, że uczulenia strefy intymnej towarzyszą alergiom w drogach oddechowych. Błony śluzowe są wszędzie podobne: wnętrze nosa wyściełają śluzówki, zbliżone budową do tych, które znajdują się w drogach rodnych. Kiedy wnikające do organizmu alergeny podrażniają śluzówkę w nosie, podrażniają też inne – choć w mniejszym stopniu. Może się więc okazać, że katarowi siennemu będzie towarzyszyć swędzenie intymnych okolic – choć od „dołu” nic nas nie uczuliło.

Różne przyczyny, podobne dolegliwości

Kiedy dopadają nas intymne kłopoty, takie jak swędzenie, dziwna wydzielina czy pieczenie podczas oddawania moczu, myślimy: infekcja. I za ten stan rzeczy winimy bakterie albo grzyby. Rzeczywiście, większość intymnych problemów bywa powodowana inwazją drobnoustrojów. Ale nie wszystkie. Niektóre są skutkiem uczulenia.

Wskutek kontaktu z alergenem może się rozwijać miejscowy stan zapalny. Leczy się go inaczej niż ten wywołany przez chorobotwórcze drobnoustroje. Zaleca się dwutorowe leczenie: miejscowe leki łagodzące objawy i doustne leki antyhistaminowe, wyciszające reakcję alergiczną. Trzeba wykryć, co nas uczula, i unikać kontaktu z alergenem.

Nie jesteśmy bezradne wobec tego problemu

Nośmy bawełnianą bieliznę. Syntetyczna nie tylko nie pozwala oddychać strefom intymnym, ale może wręcz uczulać. Przynajmniej w kroku powinna mieć wstawiony kawałek białej, naturalnej tkaniny.

Odstawmy chemię. Czai się wszędzie, np. w perfumowanym papierze toaletowym. Ładnie pachnie, ale dodatek zapachowy może podrażniać śluzówkę.

Pierzmy z użyciem jak najdelikatniejszych środków. To np. proszki do prania i płyny do płukania przeznaczone dla niemowląt lub alergików. I bardzo dokładnie płuczmy pranie. Kąpiele w wannie z dodatkiem pachnących płynów i olejków zastąpmy prysznicem.

Do higieny intymnej powinnyśmy zawsze stosować płyny do tego przeznaczone. Mają one inne pH niż mydła do skóry – mydła są bardziej zasadowe, płyny do miejsc intymnych powinny mieć odczyn kwaśny. Używanie zwykłego mydła może działać na intymną śluzówkę podrażniająco. Najlepiej stosować preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego, które są naturalnym sprzymierzeńcem w zapobieganiu intymnym infekcjom, a dodatek alantoiny łagodzi podrażnienia.

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Każda z nas może na co dzień w prosty sposób chronić się przed kłopotliwymi i niebezpiecznymi schorzeniami. Oto najważniejsze zalecenia lekarzy! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.